Bahçeli’den Gökçek’in sözlerine yanıt:”MHP’yi kimse bir yere yamalamaya kalkmasın”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 16 Nisan’da yapılacak olan yeni anayasa referandumuna ilişkin Elazığ’da yaptığı mitingin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devlet Bahçeli, İçeriden Vuruldu
Devlet Bahçeli, İçeriden Vuruldu

Hürriyet’in haberine göre;  miting meydanlarındaki ‘idam’ çağrılarıyla ilgili konuşan Bahçeli “İktidar kanadı bunu getirirse MHP destek verecektir. Zaman zaman bunu ille de getireceğiz, götüreceğiz diye istismar edip,işi çoğaltmanın da gereği yok. ‘Getirelim’ diyorsanız, ‘Getirin’ diyoruz” dedi.  “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan güçlü lider. Diktatör olur” eleştirilerine yönelik tartışmaları da değerlendiren MHP lideri “Zannetmiyorum. Bu kadar yılın tecrübesine dayalı olarak yapılmış olan çok acımasız eleştirilere dayalı  olarak sayın Cumhurbaşkanı eğer gelecekte yönetimde tekrar etkin bir konumda olursa, bu konuları dikkate alarak çalışmalarını sürdürür. Türkiye’de diktatör olmaz. Bir defa diktatör Türkçe değil” diye konuştu.

Bahçeli referandum sonuçlarına ilişkin ise “Hayır çıkacağına ihtimal vermiyorum. Olmayan bir şey üzerinde yorum yapmanın bir manası yok” dedi.

Devlet Bahçeli, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek’in sarf ettiği “Bahçeli’nin sayın Cumhurbaşkanı’nın yardımcısı olmasını çok önemsiyorum” sözleri yönelik ise  “Devlet Bahçeli bir siyasi kurum olan, 48 yıllık, geleneği göreneği olan bir siyasi partinin genel başkanı. Böyle bir partinin genel başkanının cumhurbaşkanlığı yardımcısı gibi bir sıfatla görev üstlenmesi yakışık almaz. AKP’de onu yapabilecek çok sayıda insan var ama biz ayrı bir tüzel kişiliğiz. MHP’yi kimse bir yere yamalamaya kalkmasın” diye yanıt verdi. MHP Genel Başkanı “Peki MHP’den cumhurbaşkanlığı yardımcılığı olabilir mi” şeklinde soruya ise “Öyle bir düşüncemiz yok. Arkadaşlarımız da buradalar, kendi aramızda bir değerlendirmede öyle bir düşünceye sahip değiliz” yorumunda bulundu.

Bahçeli; MHP’deki ihraçlar ile ilgili ise “MHP’nin içinde, programına, tüzüğüne aykırı olarak Türkiye’nin temel ilkeleriyle bağdaşmayan davranışlarla birçok yasadışı örgütlenmelerin içinde bulunan veya adı geçenler varsa onu MHP’de olduğu gibi diğer siyasi partilerin de ayıklaması lazım. Son ihraç edilenlerin sebebi çok kabarık. (Gülüyor) Parti tüzüğü ve programı dışında düşünüyorsun o zaman kendi kendine bir karar ver demek daha doğru olurdu. Diyemedikleri için biz ayıklıyoruz. Koray Aydın çok daha tecrübeli bir siyasetçi. Eleştirmiş olsa dahi ihraç sebebi olmaz. Keşke herkes öyle davransa. Hayır diyen herkesi ihraç etmiyoruz. Ama hayır kisvesi altında değişik ilişkilerle MHP’nin varlığını zedeleyebilecek davranışlar ihraç sebebidir. CHP çok büyük yanlışlar içerisinde. Bazı sahip oldukları TV ve basın aracılığıyla MHP’yi rahatsız etmek… O rahatsızlığı kendilerine bela olur ileride. Zaten içlerinde de oldukça bela var” diye yanıt verdi.

ilgili haberler