GüncelGündem

3 çocuğun boğulması davasında İSKİ görevlisinin 15 yıl mahpusu istendi

Paylaş:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 23 Haziran 2018 günü saat 14.10 sıralarında 11-12 yaşlarında üç çocuğun Alibeyköy Barajı’na girdikleri ve çıkamadıkları belirtildi.

Çocuklardan Nurullah Yanar’ın bir vatandaş tarafından çıkarıldığı, hastaneye kaldırıldığı fakat hayatını kaybettiği, öbür iki çocuğun ise baraj suyu tabanına battıklarının tespit edildiği kaydedildi. Su altı arama grubunun sözlerine nazaran, başka iki çocuğun ise görüşün hiç olmadığı, derinliği 5 metre olan karanlık suda el yordamıyla yapılan aramada bulundukları anlatıldı.

İKAZ TABELASI VARDI

İddianamede, olay yeri inceleme raporunda “Barajın etrafında, içerisinde ve kayalık yeşil alanda aşikâr aralarda kırmızı tabela üzerinde ‘Gölete girmek tehlikelidir’ ibaresinin yazılı olduğu, fotoğraf ve kamera çekimlerinin yapıldığı tabir edildi. Ölen çocukların babaları Rıdvan Yanar ve Osman Altay’ın ambulans ve dalgıçların çok geç geldikleri ve baraj etrafında kâfi tedbir alınmadığı gerekçesiyle şikayetçi oldukları iddianamede yer aldı.

ŞİKAYETÇİ BABANIN TABELA YENİ İDDİASI

Çevre Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı tarafından uzman raporunda, göle girmenin tehlikeli olduğuna dair muhakkak aralıklarla konulmuş pek çok tabela olduğu ve çeşitli kamu kurumlarına göle girmenin can güvenliği açısından tehlikeli olduğunun belirtildiği broşürlerin dağıtıldığı belirtildi.

Ancak şikayetçi babalardan Rıdvan Yanar ise “Tabelaların çok yeni, yıpranmamış, güneş ışığına maruz kalmadığını ve baraj etrafındaki çit ve bariyerlerin de olaydan sonra takıldığının, gerekli tedbirlerin olay tarihinde alınmamış olduğunu” belirterek itirazda bulunduğu belirtildi.

İBB RAPORU: İSKİ ÖNLEM ALDI

İddianamede, farklı bir İş Güvenliği Uzmanı tarafından da İSKİ sorumlusunun asli derecede, ölenlerin anne ve babalarının ise tali kusurlu olduklarının, ölenlerin kusursuz olduğuna dair rapor verildiği anlatıldı. İBB Teftiş Konseyi Başkanlığında müfettişinin hazırladığı raporda da, barajlardaki güvenlik ve emniyet konusunda yasal düzenlemelerin bulunmadığı, buna karşın İSKİ tarafından gerekli önlemlerin alındığı, uzman raporlarında İSKİ yetkililerinin kusursuz olduklarının belirtildiği, illiyet bağının bulunmadığı kuşkulu İSKİ Genel Müdürlüğü Avrupa Havza Muhafaza Şube Müdürü V.S.’nin 4483 sayılı Memurların Yargılanması Hakkındaki Kanuna tabi olmadığı kaydedildi.

Bilirkişi heyet raporunda ise, İSKİ yetkili müdürlüğüyle birlikte İBB sorumluluğu altında olduğu, her ne kadar uyarıcı levha ve tabelaların, çitlerin konulduğu, broşürlerin dağıtılmış olsa da tedbirlerin daima olmadığı, vakit zaman kesildiği, vakit içinde yerleşim alanlarının çoğalmasıyla birlikte Alibeyköy Baraj gölünün yerleşim merkezleri içinde kalması nedeniyle göl etrafında yaşayan insanların çocukları için daha fazla risk oluşturduğundan gerekli dikkat, takip ve itinanın gösterilmediği belirtildi.

Hatta etraf halkın beslediği hayvanların dahi rastgele bir mahzurla müsabakadan baraj gölüne inebildikleri tespit edildiği kaydedildi. Raporda, üç çocuğun da kolay kolay göle inebildikleri belirtilerek şüphelinin zarurî güvenlik tedbirleri hakkında sevk ve tertibi yapmadığı, yaptırmadığı, vakit için meydana gelen güvenlik zaaflarının dikkate alınmadığı, zaafların da olaydan sonra giderilmeye çalışıldığı, lakin hala güvenlik açığının devam ettiği tabir edildi.

Şüpheli V.S.’nin gerekli güvenlik tedbirlerini vaktin şartlarına nazaran aktif ve sistemli olarak takip etmeyerek asli kusurlu olduğu, çocukların anne ve babalarının tali kusurlu oldukları ve çocukların ise kusursuz oldukları vurgulandı.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

İddianamede, tüm evrak kapsamından İSKİ Genel Müdürlüğü Avrupa Havza Muhafaza Şube Müdürü olarak misyon yapan kuşkulu V.S.’nin gerekli tedbirleri aldırmayarak üç çocuğun suda boğulmalarına sebebiyet verdiği kaydedildi. Kuşkulu V.S. “Taksirle mevte neden olma” hatasından 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu