GüncelGündem

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

Paylaş:

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, New York’taki 77. BM Genel Heyeti marjında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir ortaya geldi. 90 dakika süren görüşmenin ana unsurları Tayvan krizi ve Ukrayna oldu.

TAYVAN BOĞAZI’NDAN BARIŞ VE İSTİKRAR VURGUSU

Kritik görüşmeye dair ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran Blinken, bilhassa tansiyon vakitlerinde irtibat kanallarını açık tutmanın değerine dikkat çekti. Blinken ayrıyeten, ABD’nin uzun müddettir devam eden tek Çin siyasetiyle dengeli olarak “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı muhafazaya kararlı olduğunu” vurguladı.

“RUSYA’YA TAKVİYE SAĞLANIRSA SONUÇLARI OLUR”

ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınadığını yineleyen Blinken, Çin’in Moskova idaresinin hâkim bir devleti işgaline takviye sağlaması halinde bunun sonuçları olacağı konusunda ikazda bulundu. Blinken, ABD’nin çıkarlarının kesiştiği noktalarda Çin ile iş birliğine de açık olduğunu lisana getirdi.

ÇİN: ABD İLE MÜNASEBETLER KRİTİK BİR NOKTADA

Çin Dışişleri Bakanı Wang görüşmede ABD’li mevkidaşı Blinken’e, “Tayvan sorunu Çin’in iç problemidir ve ABD’nin bunu çözmek için hangi usulün kullanılacağına müdahale etme hakkı yoktur. Tayvan’ın bağımsızlığına açıkça karşı çıkmalı ve engellemeliyiz” dedi. Wang, “Çin-ABD alakaları kritik bir noktada. Dünyadan, tarihten ve iki halktan sorumlu bir tavır içinde olan iki tarafın, ikili ilgilerin daha fazla bozulmasını engelleme, durumu yine istikrara kavuşturma noktasında gerçek yaklaşımı benimsemesi ve bunun için çalışması zorunludur” tabirlerini kullandı. Wang, “Tayvan sorunu Çin’in temel çıkarlarının merkezinde yer alıyor. Ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak bizim vazifemizdir ve bu mevzuda katiyen hiçbir belirsizlik yoktur” dedi.

“ÇOK YANLIŞ, TEHLİKELİ SİNYALLER”

Çin Dışişleri Bakanlığından da görüşmeye dair yapılan açıklamada, Washington’un Tayvan hakkında “çok yanlış, tehlikeli sinyaller” gönderdiği, Tayvan’ın bağımsızlık faaliyeti ne kadar yaygın olursa barışçıl bir tahlil olma ihtimalinin o kadar düşük olacağı tabir edildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’ı ziyaret etmesinin akabinde Çin’in Tayvan etrafında gerçekleştirdiği geniş çaplı askeri tatbikatlar ve ABD Lideri Joe Biden’ın adayı savunma kelamı vermesinin akabinde Tayvan üzerindeki tansiyon giderek tırmanmıştı. Beyaz Saray, Tayvan siyasetinin değişmediğini vurgularken, Çin idaresi Biden’ın açıklamalarının “bağımsız bir Tayvan isteyenlere yanlış sinyal verdiğini” söz etmişti. Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Temmuz ayında Biden ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Tayvan hakkında “ateşle oynayanlar ateşle yok olacak” sözleriyle ikazda bulunmuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Şimdiki

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu