AktüelDünyaEkonomiGüncelGündemTürkiye

ABD’den Rusya’yı iflas ettirecek hamle

Paylaş:

ABD'den Rusya'yı iflas ettirecek hamle

ABD’nin, Rusya’nın devlet tahvilleri için döviz cinsinden borç ödemesine izin veren lisansı uzatmamasının ardından Rusya tarihi bir temerrüdün eşiğine geldi.

ABD Hazine Bakanlığı bugün TSİ 07.01’de sona eren ve Rusya’nın tahvilleri için döviz cinsinden borçlarının faiz ve vade ödemelerini yapmasına imkan tanıyan lisansı uzatmayacağını açıkladı.

Bugüne kadar ABD Hazine Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası’na ABD ve uluslararası bankalar aracılığıyla tahvil sahiplerine yapılan ödemelerin işleme konmasında yaptırımlara muafiyet tanımıştı.

Bu muafiyet sayesinde Rusya daha önce devlet tahvilleri için döviz cinsinden borç ödemelerini yapabilmişti ancak bu lisansın uzatılmaması temerrüdü kaçınılmaz hale getiriyor.

2 MİLYAR DOLARLIK ÖDEME VAR

Rus uluslararası tahvillerinin yaklaşık 2 milyar dolarlık ödemesinin vadesi yıl sonundan önce geliyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı ülkelerinin devreye aldıkları yaptırımlar ve Moskova’nın aldığı karşı önlemler uluslararası para akışını zorlaştırdı ancak Rusya tahvil sahiplerine ödeme yapmaya devam etmek için ciddi çaba sarf etti.

RUSYA ‘TEMERRÜDE DÜŞMEDİK’ DİYECEK

Rusya, 1917’deki Bolşevik devriminden bu yana temerrüde düşmemişti. Küresel hukuk firması Reed Smith’in Finans Endüstrisi Grubu’nun ortağı Adam Solowsky, cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte, Moskova’nın parası olmasına rağmen ödemenin imkansız hale gelmesi nedeniyle temerrüde düşmediği argümanında ısrar edeceğini belirtti.

Solowsky, “Bu argümanı daha önceki yaptırımların ödemeleri engellediği yerlerde de gördük. Borçlular ödemeyi yapmaya çalıştıklarını ve bloke oldukları için temerrüde düşmediklerini iddia etti” dedi.

‘ANCAK ABD İZİN VERİRSE RUSYA TEMERRÜTTEN ÇIKAR’

Yatırım şirketi BlueBay Asset Management’ın gelişen piyasalar kıdemli stratejisti Timothy Ash, de Moskova’nın temerrüde düşmesinin artık sadece bir zaman meselesi olduğunu belirtti.

Ash, ABD’nin bu hamlesi, Putin başkan olarak kaldığı sürece Rusya’yı gelecek yıllarda temerrüde düşürecek. Rusya, sadece OFAC (ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) izin verdiğinde temerrütten çıkabilecektir” yorumunda bulundu.

KEKO75 KALAY SÖKÜCÜ

Metal ayrıştırma işlemlerinde ön temizlik için kullanılır. Rafinasyonu olumsuz etkileyen ve nihai ürün kaybına yol açan metallerin bir kısmının uzaklaştırılmasına yardımcı olur, sarf kimyasalların kullanımında tasarruf sağlar, nihai çökelekte daha rafine sonuç alınmasına katkı sağlar.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu