Ali Erbaş: “İslam kelimesi ile reform kelimesinin yan yana gelmesi doğru değildir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam’da refom yapılması” konulu tartışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu. “İslam kelimesi ile reform kelimesinin yan yana gelmesi doğru değildir” diyen Erbaş, İslam’da bir güncelleme yapılamayacağını ancak bazı yorumların güncellemesi gerektiğini ifade etti.

“Dinde reform” tartışmaları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bunlar İslam’ın güncellemesi gerektiğini bilmeyecek kadar aciz” açıklamasının ardından gündeme gelmişti. Ancak Erdoğan söz konusu açıklamasının ardından Biz dinde reform aramıyoruz. Haddimize mi? Ama önüne gelenin çıkıp da kadınlarla ilgili ileri geri konuşmalarının İslam’a getirdiği lekeyi görmezden gelemeyiz. Kimse bizim dinimize fatura kesme hakkına sahip değildir” açıklaması yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile ilgili olarak “​Bu Mecelle kuralına göre zamanın değişmesiyle ictihadi hükümler ve yorumlar değişir ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Kur’an ve Sünnet’in ortaya koyduğu hükümler ise sabittir” demişti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet’in fetva sisteminde yeni bir uygulamaya gideceklerini de açıkladı. Buna göre ALO Fetva hattını arayan vatandaşların sorusu detaylı araştırma yapılması gereken bir konu olması halinde sorunun cevabı gerekli araştırma yapıldıktan sonra vatandaşın evine yazılı olarak gönderilecek. Erbaş, fetva sisteminin şu anda kapalı olmasının “teknik bir hata”dan kaynaklandığını ifade ederek, sistemin önümüzdeki günlerde yeniden kullanıma açılacağını ifade etti.

Erbaş, ilahiyat fakültelerindeki öğretim görevlilerine seslenerek, camilerdeki minberlerin kendilerine açık olduğunu ifade etti.

CNNTürk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Ali Erbaş konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Camilerimiz ilahiyat fakültesinden hocalara açıktır. Kürsülerimizde mihraplarımızda daha etkin ve yetkin hocalamarımız, akademisyenlerimiz milletimizi dini bilgi konusunda bilgilendirsin. Sayın Cumhurbaşkanımızın da istediği cami ve ilahiyat fakültelerimiz daha yakın hareket etmesi. İlahiyat Fakülteleri ile sinerji oluşturulmalı”

Hakan Çelik’in, Alevileri talepleri ve cemevlerinin statüsüyle ilgili sorusu üzerine Ali Erbaş, şunları söyledi:

“Alevi ve Sünni kardeşlerimizin arasında bizim gözümüzde hiçbir fark yok. Alevi ve Sünni kelimelerini çok fazla kullanarak ayrım oluşturmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Kardeşlerimiz, cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, zikirlerini zaten yapıyorlar, namazlarını kılmak istiyorlarsa da kılsınlar. Ancak devletimizin üniter dolayısıyla Müslümanların ibadethanesinin cami olması münasebetiyle, cami hem Sünninin hem Alevinin ibadet yeridir. Kaldı ki birçok Alevi kardeşimizin Sünni kardeşleriyle omuz omuza namaz kıldığını biliyoruz.

Bu noktada Alevi köylerimizde ve Alevi kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı mahallerde görev yapan 2 bin civarında imamımız vardır. Bu imamlarımıza hizmet içi eğitimler veriyoruz. Daha nitelikli, kaliteli hizmeti nasıl yapabilir diye. Muharrem ayında Alevi kardeşlerimizle ortak program yapıyoruz. Yurt dışında Alevi kardeşlerimize hizmet edecek, dede isimli kardeşlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı olarak görevlendiriyoruz. Orada kendi cemaatlerine hizmet götürüyorlar. Böyle bir ayrıştırmanın doğru olmadığını düşünüyorum.”

Jurnalci.com