Video

Ayakkabı tamircisi dükkanını devredecek çırak arıyor

Paylaş:

Ayakkabı fiyatlarının artmasıyla ayakkabı tamircilerindeki iş yoğunluğu arttı. Ayakkabı tamirciliği yok olmaya yüz tutarken, yeniden gelir getiren meslekler arasında yerini aldı. Ayakkabı tamircileri işlerin yoğunluğundan memnun olsa da çırak bulamadıkları için bir hayli dertli.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde ayakkabı tamirciliği yapan Abbas Şenen, yanında çalışmayı göze alan bir çırağa dükkanını devretmeye hazır olduğunu söyledi.Meslek hayatına Kayseri’de bir dükkanda çırak olarak başlayan Abbas Şenen, işine dört elle sarıldı. Çıraklık eğitimini tamamlayarak kısa sürede kalfa ve usta olan Şenen, daha sonra memleketi Sivas Gemerek’e dönerek, ayakkabı dükkanı açtı. 47 yıldır mesleğini özveriyle ve severek sürdüren Şenen, mesleğinin yok olmasından endişeleniyor.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleğinin yok olmasını istemeyen Şenen, çırak bulamadığı için okula gitmek istemeyen öğrencilerin ailelerine seslendi. Şenen, “2 yıllık çıraklık kursumu yaptım ve 3 yılda kalfa ve usta olarak yetişip 1979 yılında Gemerek’e gelerek ilk dükkanımı açtım. Mesleğimi severek yapıyorum. Her şeyimi bu meslekte çalışaraktan kazandım. Emekli oldum, iki çocuk okuttum. Oğlum memur oldu, kızım ev hanımı. Mesleğimi severek yaptığımdan dolayı çocuklarımı çok rahat büyüttüm. Satın aldığım 40 metrekare alana sahip iş yerime kira vermiyorum. 47 yıldır mesleğimi severek yapıyorum. 2007 yılında emekli oldum hala çalışıyorum. Fakat yetiştirecek bir çırak bulamıyorum. Eğer çırak bulup yetiştirsek bu mesleği öldürmeyeceğiz devam ettireceğiz. Ailelere sesleniyorum. Okumayan çocuk varsa yanıma çırak olarak versinler yetiştireyim. Dükkanı da ona devredeyim ve meslek devam etsin körlenmesin” diye konuştu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu