Ekonomi

Bakan Nebati’den ekonomiyi eleştirenlere hodri meydan: Rakamlarımız ortada çıkın tartışalım

Paylaş:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Eyüpsultan’da gerçekleştirilen Türkiye‘nin Yüzyılı Doruğu: Para Sohbetleri programına katıldı. Nebati, programda konuşma gerçekleştirdi.

“SES BEKLİYORUM, NE OLDU YA?”

“16 Ocak’ta bütçe gerçekleşmelerini paylaştık. Ses bekliyorum. Ne oldu ya?” sözlerini kullanarak muhalefete davette bulunan Bakan Nebati, “Ağustos’ta devrilecekler, eylül geldi gidecekler, kasım geldi bunların altında kalacaklar dediler. Ocak 16’da, 2022 gerçekleşmelerini ilan ettik. Neredesiniz? Efendim, ekonomi beklentilerdir dediğimiz vakit, ‘Rakamlar nerede?’ diye seslendiler, sesleri yükseldi. Ekonomi inançtır, iktisat istikrardır, iktisat geleceği görmektir, hakikat karar vermektir, uzun vadede düşünmektir dediğimiz vakit ‘soyut işlerle uğraşıyorsun’ diyorlardı. İktisat gözlerinizdeki ışıktır, ferdir dediğimizde, ‘Bu nereden çıktı? Dediler. Tamam, hepsini bir tarafa koydum. Hala ardında duruyorum sözlerimin. Buyur, artık somut şeyler istemiyor muydunuz? Alın somut şeyler. Bütçe gerçekleşmelerini veriyorum. Bütçe içerisinde faize ayrılan oranı söylüyorum. Bütçe açığımı söylüyorum. Faiz dışı fazlayı söylüyorum. EYT’nin hesabı kitabı hazır diyorum. Çık, sayılarla ilgili konuş artık ancak yok” dedi.

“ÇIKIN TARTIŞLAIM”

Enflasyonda Türkiye‘nin dünyadan ayrıştığına vurgu yapan Nebati, “Yüksek bir enflasyon yaşadık. Şu anda tek gayemiz var, enflasyonu düşüreceğiz. Nasıl düşüreceğimizi ilan ediyoruz ve bunu adım adım gerçekleştiriyoruz. İncitmeden, kırmadan, dökmeden yapıyoruz. Büyümeden taviz vermeden yapıyoruz, beşerler işini kaybetmeden yapıyoruz. Dükkanlar kapanmadan, fabrikalar kapanmadan, atölyeler kapanmadan yapıyoruz. Enflasyonu engelleyeceğiz, iki yılda çözeceğiz diyorsun. Bana enstrümanını söyle. Faizi manşet enflasyonun neresine getireceksin? Bak iş dünyası merak ediyor değil mi? Enflasyonu düşüreceksin değil mi? O vakit faizi nereye getireceksin? Çık ilan et. Faizi artıracak mısın? Ne kadar artıracaksın? Beklentin ne? Çıtan ne? Çık ilan et. Hani geçen yıl bu işlere biz Türkiye İktisat Modeli ile girdiğimizde ‘Bu işler faiz artırmadan olmaz’ diyenler, size sesleniyorum, bak faiz düşük, Merkez Bankası faiz oranı 9. Sen ne yapacaksın? Niçin susuyorsun? Açık açık toplumla paylaşın, ben faizleri manşet enflasyonunun şurasına getireceğim diye yüreğiniz varsa açık açık konuşun. Hangi memleketler arası kuruluşla ne mutabakatı yapacaksın? Nasıl getireceksin? Sayı değil mi? Buyur. Her şeyi ortaya koyuyoruz. Şeffaf değil mi? Çıkın tartışalım” diye konuştu.

‘RAKAMLARIN ARKASINA SIĞINARAK UKALALIK YAPMIYORUZ’

Nureddin Nebati, “Bunlar, duymaz, görmez, konuşmazlar. Hiç kusura bakmayın, coşkumuzu, 2023 yılına çok farklı gireceğiz diyerek açık bir formda belirli ettik. Artık sayıların gerisine sığınarak ukalalık yapmıyoruz. Ne diyoruz biliyor musunuz? Şu anda bizim en mütevazı olmamız gereken yerdeyiz. Zira sayılarımız çok düşük, sağlamız. Sağlam duruyor, yere sağlam basıyoruz. Artık her zorluktan sonra gelen bir kolaylığın olduğu yerde miyiz? Daha rahat gayret ediyor muyuz? İşte artık daha dikkatli geleceğe gerçek odaklanan hareket planını netleştiren, adım adım dışsal ve içsel yarar maliyet hesaplarını yapıp bunları bütüncül bir halde bir ortaya getiren ve dünyanın biz yapıyoruz fakat siz yapmayın şu istikamette gidin dediklerini değil, yanlışsız olan bu ülkenin ulusal çıkarlarına uygun olan adımları atmaya devam ediyoruz. Zira biz biliyoruz. Güçlüyüz, güçlü yarınlara daha dikkatli bir halde hazırlanacağız. Biz biliyoruz, altyapı yatırımlarını tamamlamış makro ekonomik göstergeleri dünyanın birçok ülkesinden daha düzgün olan bir ülkede biz gelen tüm kasvetleri, konjonktürel ya da lokal olsun üstesinden gelecek iradeye sahibiz” dedi.

“İŞTE BİZİMLE MUHALEFET ARASIDAKİ ASIL FARK BUDUR”

Faiz konusuna değinen Nebati, “Yatırımlarımızın GSYH’ye oranı, 2002 yılındaki yüzde 17.1 düzeyinden 2021 yılında yüzde 25.2 düzeyine çıkmıştır. Biz bu gelişmeleri dikkate alarak, ulusal gelirimiz artık faize değil, yatırıma gidiyor diyoruz; birileri çıkmış bütçenin yatırım ve faiz harcamasını karşılaştırıyor. Onu da gidip yanlış hesaplıyor. Bütçedeki yatırım harcamasının, sermaye sarfiyatları ve sermaye transferlerinden oluştuğunu bilmeden yalnızca sermaye masraflarına bakıyor. Bütçedeki faiz masraflarının hissesini 2002 yılındaki yüzde 43’lerden bugün yüzde 10’lara kadar indirmemiz sayesinde eğitime, sıhhate, ulaşıma çok daha fazla kaynak ayırdığımızdan hiç lakin hiç bahsetmiyorlar. Bütçedeki yatırım harcamasının bir kısmının faiz masrafından daha düşük olduğunu gündeme getirmeye çalışıyorlar. Bunlar, biz finansal istikrarı güçlendirmek için Kur Muhafazalı Mevduat ve İştirak Hesaplarını uygulamaya aldığımızda da ‘Hazine’nin altına dinamit koydunuz, mali disiplin yok olacak’ deyip durmuşlardı. Artık dönüp 1 yılın muhasebesine bakıyoruz; elhamdülillah bütçemiz son 20 yılın en düzgün performanslarından birine ulaşmış. Biz uyguladığımız siyasetlerle faizin, ulusal gelirimizin de bütçemizin de içindeki hissesini daha da azaltacağız. Biz, düşük faiz ortamında vatandaşımızın birikimleri yatırıma gitsin, ülkemizin refahı daha da artsın diyoruz; muhalefet faiz lobilerinin sözcülüğünü yapar üzere davranmaya devam ediyor. İşte bizimle muhalefet ortasındaki asıl fark budur” sözlerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu