Sağlık

Besin katkı hususları sıhhatimizi nasıl etkiliyor?

Paylaş:

Günümüzde çok sık tüketilen paketli besinlerin etiketlerinde içerdikleri katkı hususları kimi kodlar ya da farklı isimlerle yer alıyor. ‘’Sağlığımız için boğazımızdan geçen, hücrelerimize giren bir besinin içeriğinden haberdar olmamız çok önemli’’ diyen Tuba Günebak, işte bu kod ve isimlerin manalarını açıkladı.

Modern çağın koşuşturmaları içinde çoklukla daha pratik ya da hijyenik olduğu düşünülen hazır besinler çok fazla tüketiliyor. Lakin ağır katkı hususu içerebilen bu besinler çoklukla etiketleri okunmadan satın alınıyor. Okuyanlar ise etikette kod ya da farklı isimlerle yer alan bu unsurların ne manaya geldiğini bilmiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Günebak

Gıda katkı hususlarının üzerinde uzun bilimsel çalışmalar yapıldıktan sonra insan tüketimine sunulduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Günebak, ‘’Bunlar her ne kadar müspet gayelerle kullanılıyor olsa da, çok fazla paketli besin tüketmemekte fayda var. Tüketileceği vakit da etiketlerini kesinlikle okumalı, fazla katkılı olanları tercih etmemeli yani ne tüketeceğimizin şuurunda olmalıyız” dedi ve etiketlerdeki birtakım şifreleri ve sıhhate tesirlerini şöyle anlattı…

E kodu nedir?

Gıda yani besin katkılarının besin etiketlerinde bildirimi için iki format kullanılır. Birincisi “katkının fonksiyonu ve adı” başkası ise “katkının fonksiyonu ve E kodu” dur. İkinci uygulama daha yaygındır. E kodunun yanında üç rakamlı bir sayı ile kodlanır. Bu nedenle tüketicinin besin etiketini okuması ve E kodunu bilmesi çok değerlidir. E kodu, toksikolojik araştırmaları tamamlanan ve ziyanlı olmadığına bilimsel olarak karar verilen, hangi dozda kullanılması gerektiği belirlenen besin katkı unsurlarına verilen milletlerarası bir simgedir. Bu katkı hususları doğal olabileceği üzere sentetik de olabilir. E kodu ile tanımlanan katkı hususlarından E 100 ile 180 ortasındakiler renklendiricileri, E200 ile E 285 ortasındakiler ve E330 koruyucuları, E 300 ile 321 ortasındakiler antioksidanları, E322 ile E500 ortasındakiler emülsifiyer (yağ çözücü) ve stabilizatörleri (kıvam koruyucu), E 500 ile E 578 ortasındakiler asit-baz sağlayıcıları, E620 ile E637 ortasındakiler tatlandırıcıları ve koku vericileri, E900 ile E927 ortasındakiler geniş maksatlı kullanıma sahip olanları tanımlar.

Fruktoz-Glikoz Şurubu-NBŞ-Agave Şurubu-Aspartam-Suklaroz (Mısır şurubu ve yapay tatlandırıcılar)

Besinlere tat vermesi emeliyle eklenen yapay tatlandırıcılar (asesülfam K ve aspartam) beyin tümörü, lenf ve kan kanseri riskini artırabilir. Sakkarin mesane kanseri riskini artırabilir. Sukralozun (Stevia’nın) karaciğer ve böbrekte büyümeye neden olabileceği bildirilmiştir. Fruktoz yani yüksek fruktozlu mısır şurubu ve glikoz şurubu makus kolesterol düzeyini artırarak kalp ve damar hastalığı ile karaciğer yağlanması riskini ve şeker hastalığına olan yatkınlığı artırabilir. Agave şurubunun da mısır şurubundan farkı yoktur.

Hidrojenize Yağ-Hidrojenize Edilmiş Bitkisel Yağ (Trans yağlar)

Damar sıhhatini olumsuz tesirler, inme (felç) riskini artırabilir. Trans yağlar sürülebilir kahvaltılık margarinlerde, hazır hayvansal besinlerde, gofret, cips, salata sosları, hamur işi, kraker, hazır köfte, tatlılar, katı yağlar ve birçok fırınlanmış yiyecekte bulunur. Besin etiketinde “Hidrojenize Yağ” ya da ‘Hidrojenize Edilmiş Bitkisel Yağ” yazısını gördüğünüzde bu o besinin trans yağ içerdiği manasına gelir.

Ne üzere ziyanları var?

Bilimsel araştırmalara nazaran çabucak hemen birden fazla hazır besinde kullanılan renklendiricilerden koruyuculara kadar çoklukla sentetik olan ve birtakım ülkelerde kullanımı yasaklanan katkı unsurlarının;  astım, migren, alerji, çocuklarda hiperaktivite, kanda oksijenin azalması, ani teneffüs durması, böbrek yetmezliği, kanser, öğrenme kabiliyetinde düşüş, epilepsi (sara) ve uzun vadede Alzheimer riskinde artışa yol açtığı tespit edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak göğüs kanseri hikayesi olan bayanların soya lesitini (E 322) üzere soya içerikli katkı unsurlarını ve soyalı besinleri tüketmemeleri gerekir.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu