Binali Yıldırım, “Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal”sergisini açtı

İzmir’de  Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar ortaya çıkmayan fotoğrafları ve eşyalarının olduğu “Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal” adlı serginin açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışın TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapılması’nın önemi büyüktü.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı özel eşyaları, yazdığı mektuplar, 1923 yılında yayımlanan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez kapak olduğu Time Dergisi’nin 4’üncü sayısı, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a ait yastık yüzü, para kasesi, Latife Hanım’a ait gece çantası, kullandığı köstekli saat, ay yıldızlı elmas broş gibi pek çok özel eşya, ilk kez “Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal” adlı sergisinde görücüye çıktı.

Sergi, TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AKP İzmir milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin katılımı ile açıldı.

Törende konuşan Meclis Başkanı Binali Yıldırım, sözlerine hayatını kaybeden fotoğraf sanatçısı Ara Güler’i anarak başladı.

gazi dahi mustafa kemal sergisi ile ilgili görsel sonucu

Yıldırım, bugüne kadar Atatürk ile ilgili yapılan en kapsamlı serginin bu olduğunu belirtti. Fotoğrafın 19. yüzyılın başından itibaren zamanın en güçlü şahidi olduğunu belirten Yıldırım, “İlk TBMM Başkanımız, ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk bir konuşmasında ‘Sanatkar toplumda uzun çalışma ve çabalardan sonra alnında ışığı hisseden insandır’ diyor. Atatürk’ün tarifine uygun sanatçılar tarafından hazırlanan ve şu anda açılışını yaptığımız sergiyi bin kat daha önemli hale geliyor. Fotoğraf zamanın güçlü şahsi olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de fotoğraf sanatçısının imkanları göz önüne alındığında dönemin ilerisinde lider olduğunu göstermiştir. Bu sergide bugüne kadar yapılmış en kapsamlı Atatürk fotoğrafları görme fırsatımız olacak. Birçok sanat koleksiyonundan derlenen sergide, daha önce yayınlanmamış 150 adet fotoğrafı da göreceğiz” diye konuşması dikkat çekti.

Ä°lgili resim

Ä°lgili resim

Ä°lgili resim

gazi dahi mustafa kemal sergisi ile ilgili görsel sonucu

gazi dahi mustafa kemal sergisi ile ilgili görsel sonucu

Jurnalci.com