Ekonomi

Çelikte büyük tasa

Paylaş:

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği datalarına nazaran, ham çelik üretimi ağustosta yıllık bazda yüzde 21 azalışla 2,8 milyon tona düştü. Bu düşüşte şimdi güç artırımlarının ve BOTAŞ’ın son düzenlemesinin tesirli olmadığı, bu yüzden yılın son çeyreğinin daha sıkıntı geçeceği vurgulandı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), ağustos ayına ait üretim, tüketim ve dış ticaret datalarını açıkladı.

Buna nazaran, 2022 Ağustos’ta Türkiye’nin ham çelik üretimi,  geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 21 oranında azalışla 2,8 milyon tona düştü.

Üretim, yılın birinci 8 ayında ise yüzde 8,8 oranında azalışla 24,4 milyon tona geriledi.

Ağustosta çelik eserleri ihracatı ise, ölçü tarafından yüzde 25 oranında azalışla 1,4 milyon tona, bedel tarafından de yüzde 31,5 azalışla 1,2 milyar dolara indi.

Ocak-Ağustos devrinde, 2021’in tıpkı devrine kıyasla ihracat, ölçü prestijiyle yüzde 12,4 azalışla 11,1 milyon tona inerken, bedel prestijiyle yüzde 8,8 artışla 10,5 milyar dolara çıktı.

‘YILIN SON ÇEYREĞİ DAHA GÜÇ GEÇECEK’

2022’nin başından bu yana ham çelik üretiminde gözlenen düşüşün yılın ikinci yarısı prestijiyle sürat kazanarak devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Haziranda yüzde 13,1, temmuzda yüzde 20,7 ve ağustosta ise yüzde 21 düzeyine ulaştı” denildi.

Son üç ayda üretim ve ihracattaki düşüşlerde ait değerlendirmelerin de yer aldığı açıklamada şöyle denildi:

“Son üç ayda, üretimdeki aylık ortalamanın yüzde 18,3 ve ihracattaki yüzde 14,3 düzeyindeki düşüşler, elektrik gücü ve doğalgaz fiyatlarına 30 Ağustos’ta yapılan yüzde 50 oranındaki artırımların ve BOTAŞ tarafından 29 Eylül’de gerçekleştirilen yeni düzenlemenin olumsuz tesirini yansıtmamaktadır.

Bu durum, yılın son çeyreğinin, çelik bölümümüz açısından daha güç geçeceğini ortaya koymaktadır.”

‘AVRUPA’DAKİ FIRSAT ELEKTRİK ARTIRIMIYLA KALKTI’

Açıklamada ayrıyeten, Avrupa’da oluşan fırsatın, elektrik artırımlarıyla ortadan kalktığı vurgulandı ve şöyle denildi:

“Avrupa’da birçok çelik fabrikasının güç krizi sebebiyle faaliyetlerini yavaşlattığı konjonktür, Türk çelik kesimi için Avrupa piyasasında oluşan süreksiz talep açığının giderilmesi açısından, başta fırsat olarak görülse de, elektrik tarifelerine getirilen artırımlar sebebiyle, oluşan fırsat şartları ortadan kalkmış bulunmaktadır.”

‘ÜRETİM SEKTEYE UĞRAYABİLİR’ ENDİŞESİ

“Enerji maliyetlerindeki artışa ek olarak, Avrupa’nın etraf münasebetlerinin ardına sığınarak, ticari mülâhazalar ile hurda ihracatını sınırlama teşebbüslerinin, Türk çelik dalı için temel girdi olan hurdaya erişimi engellemesinin, bölümün üretimini sekteye uğratmasından telaş duyulmaktadır” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Korumacılığın giderek arttığı global çelik piyasalarında, hurdanın da sıfır karbon gayesi öne sürülerek korumacılığa dahil edilmesi, çelik bölümü açısından kaçınılmaz olarak ağır tahribata yol açacaktır.

Söz konusu tahribatın engellenmesini teminen, AB Komitesi nezdinde çok taraflı teşebbüslerde bulunulması, bölümümüz açısından hayati kıymet taşımaktadır.”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu