CHP Manisa il başkanı’na “19 Mayıs’ta yanlış yolda yürüdün” diye hapis cezası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa İl Başkanı Semih Balaban 19 Mayıs’ta yapılan yürüyüş nedeniyle “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Aykırılık” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. CHP’nin en çok yargılanan il başkanlarından birisi olan Semih Balaban, halka hitaben yaptığı konuşmalarda hükümete karşı eleştirilerinden dolayı açılan davalarda hem para hem hapis cezası aldı.

Daha önce hakkında açılan Gezi davasında yargılanan ve beraat eden Semih Balaban, 2018 ve 2019 yıllarında yaptığı konuşmalarda eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a hakaretten biri 8 bin 840 TL, diğeri 7 bin TL olmak üzere iki kere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaretten 7 bin lira para cezası ile cezalandırılmıştı.

CHP Manisa İl Başkanlığının 2017 yılında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlediği 19 Mayıs yürüyüşünde yaşanan güzergah krizinin faturası da yine il başkanı Semih Balaban ve tertip komitesine kesilmişti. Yürüyüşte Manisa Valiliği’nin belirlediği güzergah dışına çıkılmasından dolayı 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yargılanan Balaban ve tertip komitesi üyeleri, 11 Kasım tarihinde verilen kararla 1’er yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Tren yolunda yaşanan ölümlü kazaları protesto etmekten hakkında açılmış bir davası daha bulunan Semih Balaban, hükümeti eleştiren, muhalefet edenlere yargı yoluyla verilen cezaların AKP hükümetinin yargıda ne kadar egemen olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

CHP’li Balaban, “Bizler her zaman doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz elbette. Bizler hiçbir şekilde haksızlığa hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz. Ülkemizi Cumhuriyet halk partisini, halkımızı savunmaya devam edeceğiz. Hiçbir karar bizi yolumuzdan döndüremez. Bizim yolumuz Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yoludur. Tam bağımsız, demokratik Türkiye mücadelemize hiçbir şekilde taviz vermeden devam edeceğiz. Hiçbir Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı da bu baskılara boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Hükümetin baskı ve sindirme yoluyla toplumu baskılamaya çalıştığını kaydeden Balaban, insanları susturmak, aydınları toplumdan soyutlamak için, toplumun hukuku kullanarak hukuksuz bir şekilde baskı altına alındığını dile getirdi.

Doğru bilinenleri her zaman dile getirmeye devam edeceklerini belirten Balaban şöyle devam etti:

“Her türlü siyasi dava var hakkımızda ama korkmadan mücadelemizi sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Bu baskılar, bu davalar bizi yolumuzdan çeviremez. Biz demokratik bir şekilde doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz. Geçmişte de yaşadık, biz her türlü hapis cezasını göğüslemeye hazırız.”

Hülya Kılınç/Odatv

Jurnalci.com