Sağlık

Çocukları gripten muhafazanın 8 yolu

Paylaş:

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmek üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artırıyor. Son günlerde gribin (influenza) epey yaygın görüldüğünü belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ozan Uzunhan, çocukları hastalıktan müdafaanın tesirli yollarını şöyle anlattı…

Dr. Ozan Uzunhan

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Bulaşıcı özellikte olan ve belirtileri ekseriyetle süratli başlayan grip, sıklıkla yüksek ateş, yaygın kas ağrısı, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve kusma üzere belirtilerle kendini gösterir. Etkeni influenza virüsüdür. Hastalık insanlarda en sık influenza A ve B tiplerine, nadiren de C tipine bağlı gelişir.

HER YIL FARKLI BİÇİMDE KARŞIMIZA ÇIKAR

Grip, bilhassa kış aylarında salgınlarla ortaya çıkar, bu özelliğiyle mevsimsel influenza olarak da isimlendirilir. İnfluenza virüslerinin çok fazla alt tipi bulunur ve virüsün yapısı kolaylıkla değişebilir. Bu yüzden her yıl farklı tipte influenza virüsü ortaya çıkar.

HIZLI BULAŞIR

Çok bulaşıcı olan influenza; hapşırma, öksürme ya da konuşma sırasında hasta kişinin boğaz salgılarından damlacıklar yoluyla havaya yayılır. Etrafta bulunan sağlıklı bireylerin virüs içeren bu damlacıkları soluması ya da damlacıkların yapıştığı kapı kolu, oyuncak üzere objelere dokunması ile bireyden şahsa hastalık bulaşır. Eller de bulaşa sebep olmaktadır. Bu nedenle el yıkama kıymetli bir korunma tekniğidir.

HAYATİ TEHLİKE YARATABİLİR

İnfluenza ile enfekte bireyler ekseriyetle bir hafta içinde güzelleşir. Virüs bilhassa çocuklarda ve yaşlılarda daha şiddetli enfeksiyona yol açar. Astım, diyabet, kronik böbrek hastalığı ve kronik karaciğer hastalığı üzere altta yatan kronik bir hastalığı olan bireylerde hastaneye yatışlara ve hatta hayati tehlikeye neden olabilir. Ateş düşmüyorsa, tekrarlayan kusma, şiddetli baş ağrısı, ağır öksürük yahut teneffüs zahmeti üzere şiddetli belirtiler varsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

AŞININ ÖNEMİ

Gripten korunmada en etkili

yol aşıdır. İnfluenza virüsünün pek çok alt tipi bulunması ve virüsün daima değişime uğrayarak bir evvelki yıla nazaran farklı olması nedeniyle influenza aşısı da her yıl tekrar geliştirilir. İnfluenza aşıları virüsün nitelik değiştirme özelliğinden ötürü yüzde 100 oranında müdafaa sağlamasa da kişinin pek çok influenza virüsüne karşı bağışıklık geliştirmesine Yardımcısı olarak  gribe yakalanma ihtimalini azaltır, hasta olanlarda ise hastalığın daha hafif geçirilmesini sağlar. Bilhassa risk kümesinde olanlar için influenza aşısı çok değerlidir. Amerika Hastalıkların Önlenmesi ve Denetim Merkezi, 6 ay-5 yaş ortası çocukların, bilhassa de 6 ay-2 yaş ortası çocukların aşılanmasını önermektedir. Tekrar gebe bayanların, hamileliğinin birinci 3 ayından sonra, emziren annelerin, 65 yaş üzerindeki bireylerin aşılanması önerilir. Aşının tercihen Eylül-Kasım ayları ortasında yapılması tavsiye edilir. Lakin kişi gribe yakalanmamış ise aşılama influenza döneminin sonuna kadar uygulanabilir.

ALTIN ÖNERİLER

1 – Çocuğunuzu grip döneminde mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak tutun. Kreş, okul üzere yerlerin havalandırıldığından emin olun.

2 – Çocuğunuza öksürürken yahut hapşırırken ağzını kapatmasını öğretin.

3 – El yıkamayı alışkanlık haline getirmesini öğütleyin.

4 – Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamininden güçlü meyve ve zerzevat tüketmesini sağlayın.

5 – Çocuğunuzun gün içinde açık havada vakit geçirmesini ön ayak olun.

6 Çocuğunuza hekim teklifiyle D vitamini, A ve B kompleks vitamin dayanağı verin. Beslenme sorunu varsa çinko takviyesi de sağlayın. Şayet eksik ise çocukluk aşılarını tamamlamayı unutmayın.

7 – Çocuğunuzda demir eksikliği varsa bağışıklığını güçlendirmek için demir takviyesi verin. 

8 – Grip aşısı yaptırın. İnfluenza aşısı 6 aylıktan büyük çocuklara uygulanabilir.

İŞTE TEDAVİ YOLLARI

Burun sürüntüsünden yapılacak kolay bir test ile teşhis konulabilir, lakin testin negatif kalması hastalığı dışlamaz. Gerekli olgularda daha ayrıntılı testler uygulanabilir. Tedavisinde ise istirahat ve kâfi sıvı tüketimi değerlidir. Yakınmaları azaltıcı, ateş düşürücü şuruplar, boğaz spreyleri, burun spreyi kullanılabilir. Ağır hastalık bulguları varsa yahut enfeksiyona diyabet, astım, kronik böbrek hastalığı üzere kronik bir hastalık eşlik ediyorsa tedavide doktor önerisi ile antiviral influenza ilaçları kullanılabilir. İnfluenza, virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılmaz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu