Ekonomi

‘Efsane indirimler’ mercek altında

Paylaş:

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’de kasım ayında ‘efsane cuma’, ‘şahane kasım’, ‘şahane cuma’ üzere sloganlar kullanılarak gerçekleştirilen indirim kampanyalarını mercek altına aldı.

Bakanlığa bildirilen şikayetler ortasında kampanyalarda belirtilen indirim meblağ ve oranlarının gerçeği yansıtmaması, indirimli fiyatların uygulandığı tarih aralığının belirtilmemesi yoğunlukta yer aldı.

Kasım indirimlerine ait incelemelerin sonucu ocak ayında toplanacak Reklam Kurulu’nda karara bağlanacak.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Son yıllarda, tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de ‘şahane kasım’, ‘muhteşem cuma teklifleri’, ‘yıldızlı günler’ üzere sloganlar kullanılarak gerçekleştirilen ve pek çok eser çeşidinde yüksek oranlarda indirim yapıldığını iddia eden alışveriş kampanyaları, firmalar tarafından çokça tercih edilen pazarlama stratejisi haline geldi.

Ticaret Bakanlığı, kasım ayıyla birlikte ağırlaşan indirim kampanyalarını mercek altına aldı.

Bakanlık bu süreçte, indirim kampanyalarının tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı olmaması, belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtması ve kampanyanın çabucak öncesinde indirime husus eserlerin fiyatlarının yükseltilerek kampanya devrinde çok yüksek oranlarda indirim yapıldığı algısı yaratılmaması konuları üzerinde durdu.

Kasım ayı boyunca bakanlığın re’sen yürüttüğü incelemelerin yanında, tüketicilerin şikayetleri üzerine de kelam konusu kampanyalar incelemeye alındı. Bakanlığa bildirilen şikayetler ortasında kampanyalarda belirtilen indirim meblağ ve oranlarının gerçeği yansıtmaması, indirimli fiyatların uygulandığı tarih aralığının belirtilmemesi, indirimli olarak satışa sunulan malın stok bilgilerinin tüketicilere sunulmaması yoğunlukta yer aldı.

Re’sen ve şikayetler üzerine; dokumadan kozmetiğe, teknoloji eserlerinden kuyum eserlerine kadar çok sayıda ve farklı nitelikteki eserleri kapsayacak halde genişletilen inceleme faaliyetleri kapsamında kelam konusu firmaların beyan ettikleri indirim ölçülerinin ve oranlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığına ait savunmaları talep edildi. Kelam konusu kampanyalara ait incelemeler sürüyor. Mevzuat uyarınca ayda en az bir defa toplanan Ticaret Bakanlığı Reklam Şurası tarafından 2023 yılının ocak ayı içinde yapılacak toplantı ile alınan kararlara ait sonuçlar paylaşılacak. Mart-kasım ayları ortasında Reklam Konseyinde toplam 33 indirimli satış kampanyasının karara bağlandığı ve 27si için mevzuata terslikten toplam 628 bin 586 TL idari para cezası uygulandığı bildirildi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTILAR YAPILDI

Öte yandan Reklam Şurası tarafından nisan ayında, fiyat bilgisi içeren ve indirimli satış reklamlarına ait yaşanan tereddütleri giderebilmek ve bu mevzuda tüm taraflara yol gösterici olabilmek maksadıyla ‘Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar ile İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz’ yayımlandı. Kılavuz, elektronik satış platformlarıyla sonlu olmayıp internet sitesi, televizyon, mecmua, afiş, broşür, açık hava ilanı, satış yerleri içinde ve dışında yer alan ilanlar üzere çok çeşitli mecralarda yapılan fiyat bilgisi içeren ve indirimli satış kampanyasını husus alan tüm reklamlara yönelik yol gösterici çalışma olarak belirlendi. Bakanlıkça rastgele bir dal ya da mecra ayrımı yapmadan ilgili yasal düzenlemelere uygun hareket edilmesi konusunda dal temsilcilerinin iştirakiyle vilayet bazlı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi. Birebir vakitte indirimli satış reklamlarına ait şuurun ve farkındalığın artırılması maksadıyla kamu spotu hazırlanarak televizyon ekranlarından tüketicilere ulaşması sağlandı.

Tüm bu çalışmalar sonucunda bu yıl boyunca indirim satış kampanyalarında ve reklamlarında ilgili mevzuata ahengin büyük ölçüde sağlandığı belirtildi. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu