Sağlık

‘Hayati değer taşıyan bir çok ilaç bulunmuyor’

Paylaş:

Yaşanan maliyet sorunu nedeniyle hayat kurtaracak pek çok ilaç piyasada bulunmuyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Hastanede yatan önemli hastalarda kullanılacak antibiyotikler piyasada bulunmuyor” derken, hasta yakınları da kıymetli ilaçları bulamamaktan şikayetçi.

İlaç etkenlerinin birçok dolar kuru üzerinden satıldığı halde, Sıhhat Bakanlığı’nın kuru güncellememesi yüzünden ağrı kesiciden, kanser, MS ilacına kadar hayati değer taşıyan bir çok ilaç piyasada bulunamıyor. Hastalar çaresiz bir formda ilaç bekliyor.

Yaşanan durumu “Can sıkıcı” olarak kıymetlendiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Hastanede yatan önemli hastalarda kullanılacak antibiyotikler piyasada bulunmuyor. Yerli montaj üretim yapan firmalar yıllarca ucuz ihale maddesinden yararlanıp sattılar. Artık ziyan ediyoruz diye üretmiyorlar. Bakanlık bu biçim önemli ilaçlar için düzenleme getirmeliydi. Can sıkıcı” dedi.

“ALERJİ İLACIMIZ BİTERSE NE YAPACAĞIZ?”

Kardeşiyle birlikte genetik alerji sorunu yaşadığını belirten Gamze Demir, ilaç bulamadıklarını belirterek, “Kardeşim ve benim genetik olarak alerji sıkıntımız var. Bir anda gözümüz, dudağımız yahut boğazımız şişiyor. Acil durumda, yıllardır kullandığımız alerji ilacımız artık piyasada yok! Gibisi de yokmuş. Konuttaki yedek biterse ne yapacağız” kelamlarıyla tedirginliğini lisana getirdi.

“MS İLACIM BULUNMADIĞI İÇİN DİĞER BİR TEDAVİYE BAŞLANACAK”

Kuşadası’nda yaşayan Kemal Cesur’da, merkezi hudut sistemi hastalığı olan MS (Multiple Skleroz) tedavisi gördüğünü, 6 ayda bir kullandığı ilaç bulunamadığı için tabibinin öteki bir tedaviye başlayacağını söyledi. Yürekli, “Her 6 ayda bir aldığım MS ilacı kasılmaları önlüyor. İlacı kullanmadığımda yolda sarhoş üzere yalpalayarak yürüyorum. İlacımın günü geldi, lakin ilaç piyasada yok. Hekimim bu durumda diğer bir tedavi uygulamak zorunda olduğunu söyledi” dedi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu