”içenin parasından, içmeyenin de sağlığından yararlanacağız”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere sabah saatlerinde karayoluyla Edirne’ye geldi. Yapımı tamamlanan yeni Karaağaç Köprüsü’nü inceleyen Bakan Müezzinoğlu, 1943 metre uzunluğundaki köprünün çok önemli olduğunu belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Köprü incelemesinin ardından Karağaç Mahallesi’ndeki bir kahvede çay içerek vatandaşlarla sohbet eden Bakan Müezzinoğlu, daha sonra işadamlarıyla Lalezar restoranda bir araya geldi. Burada gelen soruları cevaplayan Bakan Müezzinoğlu, yakında bir ahilik esnaf fonu kurulacağını açıkladı. Fonun Bakanlar Kurulu’na sunulacağını kaydeden Mehmet Müezzinoğlu şunları anlattı:

“Bir ahilik esnaf fonu kuruyoruz. İnşallah yarın Bakanlar Kurulu’na sunumunu yapacağız. Zora düşen, işyerini kapatmak zorunda kalan küçük esnafımız ve Bağ Kur’lumuz esnafımızla ilgili onların da aynı işsizlik fonu olduğu gibi bir esnaf fonu olacak. Adını da ‘Ahilik fonu’ olarak değerlendiriyoruz. Henüz daha kamuoyu ile paylaşmadık. Yarın Bakanlar kurulunda sunumuna yapacağız, daha sonra son şeklini alınca da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soracağız. İnşallah 2017’nin ilk esnafla ilgili düzenlerden biri de bu olmuş olacak.”

Konuşmaların ardından bir gazeteci Bakan Müezzinoğlu’na, zamlar nedeniyle kaçak içki üretim ve tüketiminin arttığını, hatta gençlerin uyuşturucu maddeleri denediğini söyleyerek bu konudaki düşüncelerini sordu. Bakan Müezzinoğlu bu soruya, dün İsmet İnönü’nün 43’üncü ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatarak şöyle yanıt verdi:

“Sayın rahmetli İnönü döneminde tütüne zam yapılıyor, sigaraya. Kamuoyundan da tepki geliyor ‘Paşam millet zaten fakir fukara, zor bulduğu bir sigara var, ona da zam yapıyorsunuz’ diyorlar. O da diyor ki ‘parası olanın içenin parasından, içmeyenin sağlığından yararlanacağız.’ Biz de şimdi içenin parasından, içmeyenin de sağlığından yararlanacak bir yolculuk yapıyoruz.”