İYİ Parti’li Aytun Çıray’dan Selahattin Demirtaş açıklaması ”Eğer iddialar doğruysa..”

İYİ Parti Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Madem dış sorunlar diyalogla çözülebilirdi o halde çocuklarımız neden şehit veya gazi oluyorlar? ‘Afrin operasyonunu başarıyla tamamlayıp Suriye’nin bütünlüğünü sağladıktan sonra geri çekileceğiz’ dediğinize göre Şam ile doğrudan diyalog kurmak için ne bekliyorsunuz?” diye sordu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı’na da değinen Çıray, harekatı çok boyutlu olarak etkileyebilecek gelişmeler yaşandığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikada sorunların diyalog yoluyla çözülebildiğine ilişkin sözleri olduğuna işaret eden Aytun Çıray, şöyle konuştu:

“Madem dış sorunlar diyalogla çözülebilirdi o halde çocuklarımız neden şehit veya gazi oluyorlar? ‘Afrin operasyonunu başarıyla tamamlayıp Suriye’nin bütünlüğünü sağladıktan sonra geri çekileceğiz’ dediğinize göre Şam ile doğrudan diyalog kurmak için ne bekliyorsunuz? Amerika’ya Afrin ve Menbiç’te izin verilen alanlarda kalmamız karşılığında Fırat’ın doğusunu PYD/YPG’ye bırakma sözü verdiniz mi?”

Çıray, konuşmasında tutuklu gazeteci Deniz Yücel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vatikan’a, Başbakan Binali Yıldırım’ın ise Almanya’ya yaptığı ziyaretlerin ardından serbest bırakıldığını anımsatarak, Yücel’in salıveriliş tarzının Türkiye’de hukuk devletinin yok hükmünde olduğunun ve ülkenin tek adam rejimi ile yönetildiğinin dünyaya ilanı olduğunu öne sürdü.

HDP’nin cezaevinde bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mahkemedeki sözlerine de değinen Çıray, “Demirtaş savunmasında 2010 referandumu öncesinde AKP’li bir bakanın kendilerine, İmralı’dan Öcalan’ın talimatını getirdiğini iddia etmiştir. Bu iddia doğruysa AKP iktidarının bir bakanı, bölge halkını ‘evet’ demeye yönlendirmek için terör örgütü başıyla iş birliği yapmış demektir. Bu şu anda ABD’ye yönelttikleri ‘PKK uzantısı YPG’yle işbirliğine gitmek’ suçlamasından çok daha ağır bir cürümdür.” değerlendirmesinde bulundu.

Jurnalci.com