KHK’lı doktorlar 120 bin lira ödeyip çalışabilecek

CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker, geçtiğimiz günlerde Meclis Komisyonu’nda tartışmalara neden olan ve KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanları ve doktorların SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışmasını engelleyen yasa ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şeker, kanundaki 5. maddenin geri çekildiğini ancak ilgili madde yerine doktorların güvenlik soruşturmalarından geçememeleri halinde 75.000 TL ile 120.000 TL arasında bir tazminat ödeyerek özel hastanelerde çalışabileceğine ilişkin yeni teklifin sunulduğunu açıkladı.

Şeker’in paylaşımına göre, KHK ile ihraç edilen doktorlar eğer güvenlik soruşturmasından geçerse SGK anlaşmalı özel hastanede çalışabilecek ancak güvenlik soruşturmasından geçemezse çalışmak için 75.000 TL ya da 120.000 TL tazminat ödemek zorunda kalacak.

CHP’li Ali Şeker’e göre AKP’nin teklifinde yer alan madde şöyle;

“KHK’lı hekimler SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek, raporları da geçerli olacak. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler 450 gün bekleyecek ya da pratisyen hekimler 75.000, uzman hekimler 120.000 TL tazminat ödeyerek özelde işe başlayabilecek.”

ali-seker

Ali Şeker paylaşımında ilgili 5. maddenin geri çekilmesi gerektiğini belirtirken oturumun yarın 14:00’dan itibaren devam edeceğini açıkladı.

ali-seker-a

Jurnalci.com