Kılıçdaroğlu Gül’ü memleketi Kayseride övdü..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de gerçekleştirilen İl Başkanları Toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamalarını sorması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

İHA’nı haberine göre, Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Gül, eğer geniş bir mutabakat olsaydı belli ilkeler çerçevesinde Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi. Yaptığı açıklamalar son derece değerli ve önemlidir. Bu ülkeye hizmet etmiş, Cumhurbaşkanlığı yapmış birisinin kuvvetler ayrılığı ilkesine vurgu yapması, liyakata vurgu yapması, adalete vurgu yapması, şeffaflığa vurgu yapması son derece önemlidir”

Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca, “Türkiye’de bugün için olmayan ama olmasını arzu ettiğimiz değerlere vurgu yapıyor. O açıdan son derece değerli ve önemlidir” dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Ayazağa Kasrı’nda bir basın açıklaması yapmış, açıklamasında son yaşananları değerlendirerek, aday olmayacağını söylemişti.

Başkanlık konusunun Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun talebiyle ortaya çıktığını aktaran Gül, adaylıkla ilgili kendisinin herhangi bir organizasyonunun olmadığı söylemişti. Ancak görüşmeler sonrasında geniş bir mutabakatın olmadığını ifade eden Gül, “Karamollaoğlu’nun ismimi zikretmesiyle başlayan hareket benim dışında gelişti. Çok geniş bir mutabakat olursa üzerime düşeni yapmaktan kaçmayacağımı söyledim. Geniş bir mutabakatın ortada olmadığı gözükmüştür. Bir tarfatan bilgi ve tecrübelemle gelecekle ilgili bir kaygı varken toplumun genelinde böyle bir talep varken bunun uzağında durmak gibi bir sorumsuzluk göstermeyeceğimdir. Adaylığımla ilgili bir süreç söz konusu değildir” ifadelerini kullanmıştı.

Jurnalci.com

ilgili haberler