GüncelGündem

KKTC’de Maraş bölgesini ziyaret edenlerin sayısı 1 milyona ulaştı

Paylaş:

LEFKOŞA (AA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 46 yıl sonra kademeli açılan Maraş’ı ziyaret edenlerin sayısının her geçen gün arttığını belirterek “Maraş’ın KKTC turizmine olumlu katkısı var. Maraş’ı görmek için özellikle ülkeye gelen turistler olduğunu görebiliyoruz.” dedi.

Maraş’ı görmek için dünyanın dört bir yanından turistlerin geldiğini yineleyen Ataoğlu, kara sınırlarını kullanan Rumların da ziyaretçiler arasında bulunduğunu aktardı.

Ataoğlu, Maraş’ı gezenlerin arasında ilk sırayı Türkiye’den gelenlerin aldığını dile getirerek “Netice itibarıyla bugün Maraş’ın ziyaretçi sayısına baktığımızda bu kısa sürede 1 milyona ulaştığımızı görebiliyoruz, bu da bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Ataoğlu, yıl sonuna kadar Maraş’ın ziyaretçi sayısının 1 milyon 100 bine ulaşmasını tahmin ettiklerini kaydetti.

Ziyaretçilerin büyük bölümü ilk defa geliyor

Bakanlık verilerine göre, 2020’de kademeli açılan Maraş’a gelenlerin büyük bölümü, bölgeyi ilk kez ziyaret ediyor.

Maraş’ın kamuya ait Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümünü gezenler, 2 yıl önceki açılımdan dolayı kenti görebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Türkiye’den Maraş’ı görmek için gelen Üstün Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin keşfedilmeyi hak ettiğini belirterek “Maraş, 1974’ten beri kapalı. Turizme kazandırılması gerçekten önemli. Yerleşim olmasa bile ileride farklı aktiviteler gerçekleştirilirse çok güzel olur.” ifadelerini kullandı.

Seyahat yazarlığı yapan Burcu Bingöl de eşiyle Maraş’ı görmek için ilk defa geldiklerini anlattı. Bingöl, Kıbrıs’ın genellikle yaz turizmi ile öne çıktığını fakat Kıbrıs’ı Kıbrıs yapan durumun önemli tarihi geçmişi olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta önemli tarihi eserler ve yerler bulunduğunu vurgulayan Bingöl, “Kapalı Maraş da aslında yine Kıbrıs tarihi için çok önemli olan bir yer. Mutlaka keşfedilmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı turizme kazandırılmış olması çok kıymetli. Umarım ilerleyen dönemlerde burayı çok daha iyi konumlarda görürüz.” değerlendirmesini yaptı.

Öğretmen arkadaşlarıyla Maraş’ı gezmek için ilk defa geldiklerini belirten Hilal Taşkara da bölgeyle ilgili birçok yaşam öyküsü dinlediğini, Maraş’ı gezerken de bunları yaşadığını dile getirdi.

Kapalı Maraş’ın senelerce atıl durumda kalmasının kendisini üzdüğünü belirten Taşkara, “Buranın açılması çok iyi oldu.” dedi.

Muhabir: Mehmet Kemal Firik

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu