Trump karşıtı gösteriler sürüyor

ABD’nin pek çok kentinde Donald Trump’a karşı düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı.

ABD’nin pek çok kentinde Donald Trump’a karşı düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı. Öte yandan, pazar akşamı bir araya gelecek olan AB Dışişleri Bakanları, ABD seçimlerini değerlendirecek.

Chicago’da sokaklara çıkanlar, “Irkçı Amerika’ya hayır“, “Donad Trump gitmeli“ şeklinde sloganlar attı. New York ve Los Angeles’ta ise her birinde 10 bin kadar kişi gösterilere katıldı.  New York’ta göstericiler, Trump’ın konutunun bulunduğu Trump Tower’a kadar yürüdü. Tam o sırada Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Bu tüm Amerikalıların hayatında çok büyük bir an olacak. Birleşeceğiz ve kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız” ifadelerini yazdı.

Washington’da da halk sokaklara çıktı. Portland’daki gösterilerde ise silahlar çekildi. Polis ve görgü tanıklarına göre şiddetin nedeni yaşanan bir tartışmaydı.

default

Trump geri adım mı attı?

Bu arada Trump’ın gösteriler sonrası seçim vaatlerinden birinde geri adım attığı kaydediliyor. Trump, bir röportajda, selefi Barack Obama’nın sağlık reformunun bazı bölümlerini koruyacağını kaydetti.

Wall Street Journal’a konuşan Trump, niyetinin sadece Obama’nın sağlık reformunu iyileştirmek olduğunu belirtti. Trump, reformu iyileştireceğini ya da geri çekeceğini veya yerine yenisini koyacağını söyledi.

Çocukları ve damadı da ekipte

Öte yandan Trump, geçiş dönemi ekibinin liderini de değiştirdi. Ekibi aylarca yöneten Chris Christie’nin yerine Mike Pence’i getirdi.

Trump, çocukları, Donald, Ivanka, Eric ve damadı Jared Kushner’i de ekibe aldı.

Haberin devamını okumak için…

DW

ilgili haberler