GüncelGündem

Ukrayna’nın Liman şehrinde hayat ağır şartlar altında sürüyor

Paylaş:

LIMAN (AA) – Yoğun çatışmalar nedeniyle birçok evin, başta demir yolu ve enerji olmak üzere altyapının yıkıldığı şehirde Rus hava saldırıları devam ediyor.

Ukrayna ordusunun düzenlediği karşı saldırı sonucu Rus güçlerinden geri alınan şehirde doğal gaz ve su hatları henüz faaliyete geçirilemedi.

Yerel yönetim ve güvenlik birimleri hayatın normale dönmesi için yoğun çalışmalarını sürdürse de Liman’da kalan sivilleri kentteki ağır yıkım nedeniyle zorlu bir kış bekliyor.

Elektrik hizmetinin kısmen verildiği şehirde yaşayanlar her gün dağıtılan yardımları alabilmek için sıraya giriyor.

Savaşın başından beri sığınaklarda ve apartmanların altındaki depolarda kalan siviller, bu sayede yoğun saldırılardan sağ kalmayı başarabildi.

Liman’ın girişindeki bir semtte ciddi hasar gören bir apartmanda yaşayanlar da aylardır sığınaklarda yaşam mücadelesi veriyor.

Apartman sakinlerinden 68 yaşındaki Nadejda Karuvkina, AA muhabirine, “25 Nisan’dan beri, 7 aydır sığınakta yaşıyoruz. Apartmana yönelik füze saldırısı olmuştu ve buraya inmiştik. İki gün önce de buraya saldırı oldu. Saldırı olunca her şey sallanıyor. Füze bizden 200 metre uzağımıza düştü. İki gün üst üste saldırılar oldu.” dedi.

Kavurkina’nın torunu 6 yaşındaki Nastiya, Liman’a ilk füze saldırılarının düzenlendiği günleri hatırlayarak “Ben hiç korkmadım ama babaannem korkudan masanın altına girerek saklandı.” dedi.

Sığınakta tek çocuk olduğunu, oyuncaklarla zaman geçirmeye çalıştığını ifade eden Nastiya, saldırı olmadığı günlerde dışarıya çıkarak komşu apartmanın deposunda kalan daha büyük arkadaşıyla oynadığını anlattı.

Nastiya, “Burada yaşamak zor. Arkadaşlarım yanımda değil. Herkes gitti buradan. Ben ise burada yalnızım. Savaşın bitmesini hayal ediyorum.” diye konuştu.

“Neredeyse her gün füze saldırıları düzenliyorlar”

Liman Polis Müdürü Albay İgor Ugvinenko, sıcak çatışmaların yaşandığı cephe hattının şehirden 20 kilometre uzaklıkta olduğunu belirterek “Şehirde durum stabil ama Rus hava saldırıları devam ediyor. Saldırılarda çeşitli füzeleri kullanıyorlar. Neredeyse her gün füze saldırıları düzenliyorlar.” dedi.

Bazı insanların Liman’a geri dönmeye başladığını kaydeden Ugvinenko, henüz burada gaz ve suyun olmadığı için yaşam şartlarının zor olduğunu, sivillere her konuda yardımcı olmaya çalıştıklarını, hayatın normale dönmesi için devletin elinden geleni yapmaya devam ettiğini belirtti.

Muhabir: Davit Kachkachishvili

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu