Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete girdi 31 Ağustos’a kadar ücretsiz

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve dünya liderlerinin katılımıyla açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın köprü açılışında köprünün 31 Ağustos gecesine kadar ücretsiz olacağı müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Temeli büyük bir coşkuyla attık. Dalga geçenler oldu, yaptırmayacağız diyenler oldu. Ama biz dedik ki bu yoldan dönmek yok. Yapacağız dedik. Hamdolsun Halep oradaysa arşın burada.Şimdi açılışını sizlerle beraber yapıyoruz.

SİZE BU ESERLER YAKIŞIR

Siz farklısınız. Siz tankların, topların, helikopterlerin önünde duran bir milletsiniz. Siz onlara pirim vermediniz. Size bu eserler yakışır. Birinci köprü şimdi ne oldu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu. Onun adını siz koydunuz. İkinci köprü Fatih Sultan Mehmet köprüsü. Üçüncü köprü Yavuz Sultan Selim köprüsünü beraber açıyoruz.

LAFLA OLMUYOR, ÇALIŞMAKLA OLUYOR

İnşallah 20 Aralık’ta Avrasya Tünelinin açılışını yapıyoruz. Bu millet neye layıksa bunların hepsi olacak. Bu güzel günümüzü bizlerle paylaşan tüm dost devlet başkanlarına teşekkür ederiz. Bu millet neye layıksa bunların hepsi olacak. Bunların hepsini yapacağız. Zira muasır medeniyetlerin seviyesine çıkmak lafla olmuyor, çalışmakla oluyor.

BİZ BUNLARLA ANILACAĞIZ

Bu köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) hem tekerlekli araç geçişini hem raylı sistemi birlikte sağlıyor olması bakımından kendi alanında dünyada öncü bir köprü, böyle bir özelliğe sahip. Şu anda iftiharla gördüğümüz, seyrettiğimiz bu köprü inşallah dünyada birçok şeye, yayınlara, inanıyorum ki öncü olacak. Bununla iftihar edeceğiz. Bunu göreceksiniz, dünya filmleri buralarda çekilecek, göreceksiniz. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz bunlarla anılacağız. Bu yola bunlarla devam edeceğiz.”

YENİ HAZIRLIKLARIMIZ VAR

Yeni hazırlıklarımız var. Ne yapıyoruz? İnşallah Kanal İstanbul’un da hazırlıklarını bitiriyoruz. Bu da yetmeyecek. Şimdi Çanakkale’ye de bir gerdanlık lazım. Çanakkale Köprüsü’nün de hazırlıklarını yapıyoruz. İnşallah bütün bunlarla birlikte dünyada Türkiye farklı bir konuma erişecek. Niye hazmedemiyorlar bizi? Niye kıskanıyorlar bizi? İşte bunlardan dolayı.”

EKONOMİ OLUMLU YÖNDE SEYREDİYOR

“Türkiye tamamlanan, inşası süren, başlanacak olan projelerle hedeflerine adım adım ilerliyor. Ekonomide tüm göstergeler, onca badireye rağmen olumlu yönde seyrediyor, sıkıntılı bir yıl olsa da olumlu yönde seyrediyor.”

İNLERİNE GİRECEĞİZ DEDİK VE GİRDİK

İhracat ve turizmde kısmi sıkıntılar için ciddi tedbirler hayata geçiriliyor. Bu süreçte ilgili olarak şu gerçekleri görmeliyiz. 2013’ün Haziran ve Aralık saldırılarını başımız dik karşılamasaydık Türkiye bugüne ulaşamazdı. 2014 Mart, Ağustos, 2015 Haziran ve Kasım ayındaki milli irade sınavlarından başımız dik çıkmasaydık, 2016’da bölücü terör örgütünü açtığı çukurlara gömmeseydik, Türkiye bambaşka durumda olurdu. 2016 Temmuz’daki darbe girişimini durdurmasaydık nerelere savurulacağımızı düşünmek istemiyorum.Ne dediniz tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. İnlerine gireceğiz. Dedik ve girdik.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasından satır başları

Bundan 3 sene önce o zaman yine burada konuşmuş, bu köprünün adının Yavuz Sultan Selim olduğunu açıklamıştık. Bütün insanlığa hayırlı olsun.
* Köprüyle birlikte muhteşem otobanlarda çalışmalar devam ediyor. İnanıyorum ki İstanbul’da hayat kolaylaşacak. Bu köprünün yapılmasında en çok emeği geçenleri en iyi bilen benim.

* Ondan sonra değerli Başbakan Binali Bey’in ilk hükümetimizi kurduğunda o günkü kabinemde ulaşımda havadan denizden karadan Türkiye’ye çok önemli eserler kazandıran Sayın Başbakan, onlarla birlikte çalışan bütün kabine üyelerimiz bütün onayları veren partilerimiz hepsinin çok büyük katkısı var.
* Hepsinin hazırlanmasında önümüzde getirilmesinde şüphesiz ki hepsinin emeği var. Bu yolları vaktinden önce yapan bütün emeği geçen mühendisleri tebrik etmek gerekir.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın konuşmasından satır başları
Ağustos ayı bizim zaferli ayımızıdır. Şimdi teknolojik bir zaferin açılış gününde bulunuyoruz. Türkiye’miz geliştikçe ve bu tarz eserlerle yürüdükçe önü kesilmek isteniyor. 15 Temmuz sürecini geride bıraktık ve bir daha öyle bir gün yaşanamayacak. Millein birliği ve büttünlüğü, bir karanlık dönemi asla yaşamadı ve darbeye milletçe ‘dur’ dendi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları
BOĞAZ’IN YENİ GERDANLIĞINI TAKIYORUZ’

Bugün İstanbul için büyük bir gündür. Bugün, Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’yle, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ek olarak, Boğaz’a yeni bir gerdanlık ekliyoruz. Allah’ın izniyle galibiyet bizimdir ve bizim olacak.

‘İSTANBUL BİR KÖPRÜ ŞEHRİDİR’

İstanbul, Doğu ve Batı arasında bir köprü şehridir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü sadece bir köprü değil, bir mühendislik harikasıdır. 2013’te burada 3.Köprü’nün temellerini attık. O zaman Köprüyü eleştirenler şimdi gelsinler Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü görsünler.

‘TARİHİ İPEK YOLU YENİDEN CANLANACAK’

15 Temmuz gecesi 79 milyon insan Türkiye’nin geleceğini aydınlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la 3. Köprü’yü yapmadan önce 4 ay nasıl yapılacağına dair istişare yaptık. 3.Köprü sadece iki yakayı birleştirmiyor, tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırıyor.

ARTIK O ARAÇLAR FSM’YE VE BOĞAZİÇİ’NE GİREMEYECEK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen bütün kamyon, otobüs ve TIR’lar yarından sonra buradan geçecek. İstanbul trafiği rahatlayacak. Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşünü çekemeyenler var. Bu ülkeyi ne darbecilere ne de bölücülere asla teslim etmeyeceğiz.
Ulaştırma Bakanı Arslan’ın konuşmasından satır başları;

‘DÜNDEN BUGÜNE DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ’

Hainlerin hainliklerina inat biz gecemizi, gündüzümüze katacağız. 15 Temmuz bize yeni bir görev yükledi. Dünden daha çok çalışacağız. Nice projeleri hizmeye sokacağız. Bu eserin ortaya çıkmasında yer alan herkese çok teşekkür ediyorum. Projemiz ve bağlantısındaki otoyollar Türkiye ve dünyaya hayırlı olsun.

Eski Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

“BUGÜN BİR BAYRAM GÜNÜDÜR”

Bugün burada bir tarih yazıyoruz. 15 Temmuz’da siz sokağa çıkmış olmasaydınız, biz bu tarihi anı yaşayamayacaktık. Bugün burada dünyanın her yerinden liderler var. Bugün bir bayram günüdür. Vatan evlatlarını şehit düşüren hainlere inat; bir olacağız ve bu vatan sonsuza dek özgür kalacak. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.

AÇILIŞTA ÇOK SAYIDA DÜNYA LİDERİ VAR

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun açılış törenine Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili’nin yanısıra çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları da katılıyor.

UÇAKSAVARLAR VE RADAR SİSTEMİ YERLEŞTİRİLDİ


Köprünün açılış töreni öncesinde güvenlik önlemleri de üst seviyeye çıkarıldı. Tören için havadan, karadan ve denizden önlem alındı. Jandarma helikopteri köprü üzerinde sürekli uçuş yaparken, köprüye karşı yapılacak olası saldırı ihtimallerine karşı da ayrıca üs bölgelerine uçaksavarlar ve radar sistemi yerleştirildi. Bir savaş gemisi ve sahip güvenlik ekipleri de boğazda tur atarak güvenliği sağlıyor. Törende ayrıca Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi’ne (JAKEM) bağlı 6 atlı jandarma, tören alanına giren vatandaşların geçiş güzergahında güvenlik önlemi aldı.

REKORTMEN KÖPRÜ

Binlerce işçi ve mühendisin 24 saat aralıksız çalışarak tamamladığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü unvanına sahip. Türkiye’nin 8 şeritli karayolu, 2 şeritli raylı sisteme sahip ilk asma köprüsü olan Yavuz Sultan Selim, aynı zamanda deniz üzerindeki bin 408 metre uzunluğu ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü. Dünyanın en yüksek kulelerine sahip olmasıyla da köprü ayrı bir rekora sahip. Avrupa Yakası’nda Garipçe’deki kulenin yüksekliği 322, Anadolu Yakası’nda Poyrazköy kesimindeki kuleninki ise 318 metre. Projede yaklaşık 230 bin metre küp beton, 50 bin ton inşaat demiri, 57 bin ton yapısal çelik ve 28 bin ton çelik kablo kullanıldı. Köprü ve otoyollara yaklaşık 8 milyon metreküp asfalt döküldü. Dünyada “kuleler arası açıklığı en fazla” köprü özelliğine sahip mega proje “en kısa sürede tamamlanan köprü” unvanını da elinde bulunduruyor.

HAVALİMANLARINI BAĞLIYOR

Projede Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3’üncü Havalimanı da birbirine bağlanacak. 3’üncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 7 yıl 8 ay 20 gün süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecek. İstanbul Boğazı’na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yanı sıra Odayeri-Paşaköy kesimi ile Mahmutbey-Odayeri, Reşadiye-Çamlık, Paşaköy- Sancaktepe bağlantı yolları da bugün trafiğe açılacak.

TRAFİK RAHAT NEFES ALACAK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolun 13.5 kilometrelik kısmı viyadüklerden oluşuyor. Projede yer alan ve bazılarının yüksekliği 85 metreyi bulan 64 viyadükteki inşaat çalışmaları geçen ay tamamlanmıştı. Projede yer alan 165 kilometrelik Kurtköy-Akyazı ve 88 kilometrelik Kınalı-Odayeri otoyollarının ise 2018’in sonunda tamamlanması bekleniyor. Köprüden küçük araçların geçiş ücreti 3 dolar+KDV olacak. Özellikle büyük araçların zorunlu olarak yönlendirileceği köprünün İstanbul’un trafiğini rahatlatması bekleniyor.