Ekonomi

Yüksek enflasyon nedeniyle vergi, ceza ve harçlarda devasa artış yolda

Paylaş:

Vergi, harç ve cezalara yılbaşında gelecek zammı belirleyecek olan yeniden değerleme oranı (YDO) rekora gidiyor. Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre açıklanacak olan yeniden değerleme oranının yüzde 120’leri bulması bekleniyor. Bu arada Gelir Vergisi dilimlerindeki artışa yeniden değerleme oranı uygulanması halinde ise çalışanların ödeyeceği vergi de patlayacak. 

Vergi Usul Yasası’na göre yeniden değerleme oranı ekim ayı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre belirleniyor. Bu da 3 Kasım’da açıklanacak enflasyon verileriyle belli olacak. Eylül ayı için açıklanan enflasyon verileri yeniden değerleme oranının yüksek olacağını gösteriyor. Üretici fiyatları ekimde hiç artmasa bile gelecek yıl uygulanacak oranın yüzde 121.08 olacağı belirtiliyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Emlak Vergisi, Gelir Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Veraset ve İntikal Vergisi, Damga Vergisi, harçlar, trafik para cezaları, idari para cezaları, araç muayene ücretleri bu orana göre belirleniyor. 

Cumhurbaşkanının örneğin MTV gibi bazı vergilerde, oranı düşürme yetkisi var. Bu yıl için vergi, harç ve cezalarda uygulanacak oran yüzde 36.2’ydi. Ancak cumhurbaşkanı MTV’de oranı yüzde 25’e düşürmüştü. 

Buna karşın para cezalarında Cumhurbaşkanının oranı düşürme yetkisi yok. İdari para cezaları, trafik para cezaları oran ne çıkarsa o kadar artacak. Örneğin kırmızı ışıkta geçmenin cezası bu yıl için 427 TL’ydi. Oran yüzde 121.08 olarak ilan edilirse bu ceza 944 liraya çıkacak. Emniyet kemeri takmamak, hatalı parkta ceza 196 liraydı. Bunlar 433 liraya yükselecek. 

Pasaport harçlarında 3 yıl üzeri süreli olanlar 1478 liraydı. Cumhurbaşkanı düşürme yetkisini kullanmazsa harç gelecek yıl 3 bin 267 liraya çıkacak. Buna bir de 225 lira olan satış bedeli eklendiğinde rakam 3 bin 492 liraya fırlayacak. 

KAZANÇ VERGİYE GİDİYOR

Yeniden değerleme oranı emekçiden yapılacak Gelir Vergisi kesintileri için de çok önemli. Gelir Vergisi dilimlerinin de bu oranda artırılması gerekiyor. Örneğin bu yıl için 32 bin TL’ye kadar yüzde 15 Gelir Vergisi uygulandı. Bunun üzerinde ise vergi oranı yüzde 20’ye çıktı. Eğer oran yüzde 121.08 olarak ilan edilirse, gelecek yıl için ilk dilimin 32 binden 70 binin üzerine çıkarılması gerekiyor ki emekçiden kesilen vergi adil olsun. 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu