Yunanistan’daki Öcalan Davasında Önemli Gelişme!

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 20 bin 100 euro’luk tazminat talebiyle Yunan devleti aleyhine açtığı davaya, avukatların grevde olmasına rağmen Atina Barosu’ndan verilen özel izinle bugün Atina Üç Üyeli İdari Mahkemesi’nde bakıldı.

Öcalan’ın avukatları, Yiannis Rahiotis ve Ebru Günay, PKK liderinin Türkiye’ye götürülmesinden Yunanistan’ı sorumlu tutan iddialarını içeren dosyaları hakimlere sundular.

Mahkeme, kararını ileriki bir tarihte açıklayacak.

Avukat Rahiotis, kararın 3-12 ay arasında açıklanmasını beklediklerini söyledi. Avukat Ebru Günay ise bu davaya bakılabilmesi için özel izin vermesinden dolayı Atina Barosu’na teşekkür etti.

Öcalan’ın tazminat davası için ilk duruşma geçen yıl 8 Kasım’da yapılmış, eksik evrakların tamamlanması için 22 Şubat’a ertelenmişti.

Yunan devletini “yasa dışı muamele yapmak ve temel insan haklarını ihlal etmek”, “kendisini koruyacağı ve siyasi iltica hakkı tanıyacağı yönünde söz vermesine rağmen bu taahhüdünü yerine getirmemek” ve “Kenya ve muhtemelen ABD makamlarıyla birlikte Türkiye’ye teslim edilmesini organize etmek” ile suçlayan Öcalan, kendisini Türkiye’ye teslim etmesi sonucu ölüm cezasına çarptırılmasından da Yunan devletini sorumlu tuttu.

Öcalan’ın avukatları, tazminat miktarının sembolik olduğunu ve davaya kazanmaları halinde 20 bin 100 euro’nun bir hayır kurumuna bağışlanacağını belirtti.

ilgili haberler