Yaşam

Zamanı iyi kullanmak için sınırlar belirlemek mümkün… İşte tavsiyeler

Paylaş:

Uzman terapist Nedra Glover Tawwab, kişisel sınırların altı çeşidinden bahsediyor: Fiziksel, duygusal, cinsel, entelektüel ve materyal sınırlar. Psikolojik ve fiziksel sağlığımız için hayati öneme sahip bu görünmez sınırlar arasında en çok da zamanla ilgili konularda sınır belirlemekte zorlanıyoruz. Zamanımızı nasıl kullandığımız, başkalarının zamanımızı kullanmasına ne şekilde izin verdiğimiz, iyilik (ya da küçük bir kıyak) taleplerini nasıl değerlendirdiğimiz ve serbest zamanlarımızı nasıl yapılandırdığımız, zamansal sınırlarımızı belirliyor.

Zaman ile ilgili sınırlarda sorun yaşayan insanlar, sıklıkla iş hayatı ile özel hayatını dengelemekte, özbakım pratiklerinde ve ihtiyaçlarını önceliklendirme konularında da sorunlar yaşayabiliyor. Zamanınızı başkalarına vermek, kendi sınırlarınızı ihlal etmenize neden olabiliyor. Tawwab’a göre, yapmak istediğiniz şeylere zaman ayıramıyorsanız, zamanla ilgili sağlıklı sınırlar belirleyemiyorsunuz demektir.

Zaman sınırı ihlali birçok şekilde gerçekleşebilir:

 • Acil olmayan durumlar için birini üst üste, ısrarla aramak.
 • Birinden yardım isterken işi gücü bırakıp yardıma koşmasını beklemek.
 • Uyku saatinde aramak ya da mesaj göndermek.
 • Başkalarından bedava hizmet beklemek.
 • Duygusal olarak sizi tüketen insanlarla uzun konuşmalar yapmak.
 • Birinin müsait olmadığı zamanlarda ondan bir şeyler istemek.
 • Ekstra ücret ödemeden çalışanın mesaiye kalmasını beklemek.
 • Karşılığını alamayacağınızı bildiğiniz birine yardım etmek.

Sağlıklı sınırlar çizmek için, kendinizi net bir şekilde ifade etmeniz çok önemli. “Bugün mesaiye kalamam”, “9-5 çalıştığım için bu saatlerde sohbet etmeye müsait değilim”, “sana bu hafta sonu yardım edemeyeceğim”, “sana bu konuda destek vermeyi çok isterim ve bu hizmetimin ücretli olduğunu hatırlatmam gerekir” gibi cümleler kurmayı düşünmek bile bazılarımız için oldukça zor olabilir. Ancak gereklidir! Özellikle Anadolu kültüründe yardımlaşmak, dayanışma içinde olmak hayatımızın önemli bir parçası. Bazen hiçbir karşılık beklemeden yardım etmek, gerçekten de iyi hissettirebilir, manevi bir tatmin bile verebilir. Öte yandan, başkalarına yardım etmek ‘zorunda’ olduğumuza, kendi zamanımızı önceliklendirirsek ayıplanacağımıza dair bir algı da mevcut.

Bu döngüyü kırmak için, zamansal sınırlarımızın farkında olup onlara sahip çıkmamız gerekir. Nedra Glover Tawwab, bunun için 3 basit yol öneriyor:

– Bir ricaya yanıt vermeden önce, programınızı gözden geçirin ve kendinizden fazlaca vermeyeceğinizden emin olun. Yoğun programınızın arasına başka işler sıkıştırmak sizi mutlu etmeyecekse, sıkıntıya sokacaksa, bunu yapmaktan kaçının.

– Meşgul olduğunuzda, gelen telefonları açmayabilir, mesajları ya da e-postaları yanıtsız bırakabilirsiniz. Cevap vermeye uygun olduğunuzda dönüş yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

– Rahat hissedeceğiniz sınırlar çizme konusunda egzersiz yapın. Olası senaryolarda nasıl yanıt verdiğinizi ve ne şekilde yanıt vermek isteyebileceğinizi günlüğünüze yazmak, bu tür olasılıkları kafanızın içinde evirip çevirmekten çok daha iyi ve etkili bir yoldur.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu