‘0 euro’luk Karl Marx banknotları 3 euro’dan kapış kapış gidiyor

Ünlü Siyaset bilimci, iktisatçı Karl Marx’ın resminin bulunduğu ‘0 euro’ yazılı banknotlar tanesi 3 euro’dan satışta. Dün itibarıyla satılan Karl Marx paralarının  100 bin adedi geçtiği açıklandı.

Marx’ın doğduğu Almanya’nın Trier kentinin turizm ve pazarlama temsilcisi Hans-Albert Becker, Marx parasının turistler kadar kolleksiyoncular nezdinde de ‘bestseller’ olduğunu belirtti.

Becker, kaliteli kağıda mor baskılı, gerçek seri numaralı banknotlar için ”Kimse bu kadar popüler olmasını beklemiyordu. Ama hatıra ve hediyelik paralar arasında en çok satan haline geldi” dedi.

40’dan fazla ülkeye sattıkları banknotların en çok Asya’da kapışıldığını belirten Becker, ”Sadece 30.000’ini Çin’e sattık” bilgisini verdi. Marx, Çin’de iktidardaki Komünist Parti’nin ideolojik rehberi kabul ediliyor.

Bir müşteriden 100’den fazla sipariş aldıkları durumlar olduğunu aktaran Becker, şirketlerin bunları alıp çalışanlarıne hediye olarak dağıttığını ya da bazı alıcıların bunları internette fahiş fiyata açık artırmaya çıkardığını belirtti.

Marx parasının eBay gibi sitelerde 1000-3000 euro arasında satışa çıkmış görmek mümkün.

Özel günlerde 0 euro banknotlarının çıkarılmasının fikir babası Fransız girişimci Richard Faille. Paris Mint ile birlikte tasarımladığı hediyelik madalyaların 60 milyon adet satmasından esinlenen Faille, 2015’te gerçeğinden ayırt etmesi çok zor olan üstün kalitede hediyelik banknot işine girmiş.

Karl Marx

Sputnik’e ”Her yıl kültürel ve turistik manzarayı tüm çeşitliliğiyle yansıtan bir koleksiyon yaratmaya çalışıyoruz” diyen Faille, üstün kalite hediyelik banknotlarının filigrandan holografik korumaya, dokunarak okuma işaretlerinden morötesi ışık altında görünürlük etkisine kadar normal banknohtların tüm karakteristiğine sahip olduğunu belirtti.(sputnik)

Jurnalci.com