1 kilosu 10 kilo ete eşdeğer!

Besin değeri 1 kilodaki 10 kilodaki etteki besin değerine eşit olduğundan dolayı birde insanları tok tuttuğundan dolayı kinova, Nasa ve Rusya uzay denemelerinde astronotlarına yediriyor.

Diğer tahıllara oranla çok avantajlı az emek çok kazanç elde edilebilecek bir bitki olan kinova, 5 aylık bir süreçte yetişebiliyor.

Adıyaman Kinova Yetiştiricileri Derneği Başkanı Ziraat Mühendisi Yusuf Çoban, tahıl grubuna alternatif ürün olarak Adıyaman ve ilçelerde yetiştirilmeye başlayacaklarını belirtti.

Adıyaman Kinova Yetiştiricileri Derneği Başkanı Ziraat Mühendisi Yusuf Çoban konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bölgemizde kuru tarım olarak kısır bir döngü içerisinde yapılmaktadır. Bir türlü sulu tarıma geçemedik. Bu bitkide hem kuruda hem suluda rakam sıfırdan tutunda 4 bin metreye kadar ger koşulda yetiştirilen bir bitkidir. Yalnız şunu unutmamak lazım bu bitkinin şuanda piyasada 150’ye yakın çeşidi bulunmaktadır.

Bizim bölgeye uyan iki çeşidini denemelerimizle tespit ettik. Burada küçük bir alanda üretimini yaptık. Kinova bir çok alanda kullanılan bitkidir. İlaç sanayisinde, sağlıklı beslenmede, gıda da ve çeşitli sektörlerde kullanılıyor.”

internet haber