GüncelGündem

15 Temmuz gecesinin 10 karanlık yabancısı

Paylaş:

Gizlice özel bir tekneyle Büyükada’ya gelen 10’u yabancı 16 isim, burada da özel bir iskeleye yanaştı. 2 günlük rezervasyonu olan ekip, kalkışma başarısız olunca otelden apar topar ayrıldı.

15 Temmuz’da hain darbe girişimin yaşandığı gece İstanbul Büyükada’da çok gizli bir toplantı gerçekleştiriliyordu. 10 yabancı, 6 Türk’ten oluşan toplantı grubunun başkanı ise eski CIA’ci ve Türkiye uzmanı ABD’li Henri Barkey’di.

UZMANLIKLARI İÇ SAVAŞ!

Akşam’dan Levent Albayrak’ın haberine göre, Barkey, terörist başı Fetullah Gülen’in ABD’de kalabilmesi için yetkili kurumlara referans olan diğer bir eski CIA’ci Graham Fuller’a çok yakın bir isim. Barkey ve Fuller’ın Türkiye’deki Kürt meselesi üzerine yaptıkları bir çalışma da bulunuyor. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya katılanların ortak özelliği ise Irak, Mısır, Suriye ve İran üzerine uzman olmaları. Tüm darbe ve iç savaş olan ülkelerde bu isimler hep ön plana çıktı. 16 kişi adaya kamera kayıtlarına yakalanmamak için özel bir tekne ile gelip ayrı özel bir iskeleye yanaştılar. 13 Temmuz’da İstanbul’a gelen sözde akademisyenlerin çoğu 15 Temmuz günü adadan ayrılıyor. Bazı isimler 17 Temmuz günü Türkiye’yi terk etmeye başladılar.

SORUŞTURMA

İstihbarat birimleri toplantıya katılan isimleri bir bir deşifre etmeyi başardı. Sır toplantıya katılan isimler hakkında soruşturma başlatıldı.

Çok gizli toplantı bu otelde yapıldı

Ellen Laipson 

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi eski Başkan Yardımcısı ve Stimson ile Washington Orta Doğu Politikaları Enstitüsü’nün kıdemli analizcisi. Laipson, 2009-2013 yılları arasında ABD Başkanı Obama’nın İstihbarat Danışma Kurulu üyesi.

Ali Vaez

ABD’de bulunan Woodrow Wilson Center düşünce kuruluşunun üst düzey yöneticilerinden. Uluslararası Kriz Grubu yöneticisi ve İran masası direktörü. İstanbul merkezli Kriz Grubu’nun kıdemli İran analizcisi.

Mesud Karokhail

Aralarında Bonn Uluslararası Dönüşüm Merkezi ve Afganistan’da bulunan The Liaison Center gibi birçok düşünce kuruluşunda görevli üst düzey Orta Doğu analizcisi. 14 Temmuz’da geldi 18 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı.

Samir Sumaidaie

Irak’ın eski ABD Büyükelçisi. Saddam Hüseyin döneminde Londra’da bulunan Summaidaie, Irak’taki rejimin önde gelen muhalif isimlerinden birisi olarak ön plana çıktı. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da ayrıldı.

Marwa Daoudy

Uluslararası ilişkiler ve Orta Doğu uzmanı olan Daoudy’nin yazdığı kitaplar arasında ‘Suriye, Irak ve Türkiye müzakere, güvenlik ve güç asimetrisi’ adlı yayını da bulunuyor. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da ayrıldı.

Sylvia Tiryaki

Slovak kökenli siyasi analist. Tiryaki’nin uzmanlık alanları arasında İsrail-Filistin ilşkileri, Ermenistan ve Orta Doğu bulunuyor. 14 Temmuz’da geldi 28 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı.

Ahmed Morsy

ABD menşei düşünce kuruluşu Carnegie’in Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü programı çalışanı ve uzmanı, St. Andrews Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademisyen. Uzmanlık alanları Orta Doğu, Mısır, İran ve ABD. 15 Temmuz’da geldi 19 Temmuz’da Türkiye’den ayrıldı.

Ellie Geranmayeh

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi uzmanlarından ve analizcilerinden. Uzmanlık alanları İran ve Suudi Arabistan ağırlıklı olmak üzere Orta Doğu. 14 Temmuz’da Türkiye’ye gelen ve toplantıya katılan isimler
arasında.

Azılı katili Türkiye’ye soktular!

Toplantıda belki de en dikkat çeken isim Scott Lee Peterson isimli 44 yaşındaki azılı katil. 2002 yılında hamile olan karısı Laci Peterson’ı öldürmekten birinci derece cinayet ile hüküm giyen Peterson,  ABD’de en azılı suçlularının kaldığı California’daki San Quentin Devlet Hapishanesi’nde mahkum. Hakkında ‘iğneyle idam cezası’ hükmü verilen Peterson davayı temyize taşıdı. 13 Temmuz günü İstanbul’a gelen Peterson hala çıkış yapmadı. Mahkum olarak görünen Peterson’un hangi amaçla ve nasıl Türkiye’ye getirildiği ise soru işareti.

Kaynak: Akşam / Levent Albayrak

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu