15 Temmuz minyatür objelerle canlandırıldı

Samsun'da, FETÖ'nün hain darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde halkın darbecilere karşı direnişi minyatür objelerle canlandırıldı. ( İlyas Gün - Anadolu Ajansı )

15 Temmuz şehitler köprüsünde FETÖ’nün hain darbe girişine karşı direnen halkın minyatürleri yapıldı.

FETÖ’nün hain darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde halkın darbecilere karşı direnişi minyatür objelerle canlandırıldı.

Samsun Canik Belediyesi,15 Temmuz’da milletin direnişini anlatmak için minyatür objelerle canlandırma yaptı.

 O gece yaşananların bütün kronolojisi çıkartılıp minyatürü oluşturulan halkın direnişinin tüm gelecek nesilin öğrenmesi ve unutulmaması amacıyla yapıldı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında çekilen fotoğraflardan esinlenerek yapılan çalışmanın konsept danışmanlığını Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Duman yaptı.

Türkiye’deki darbelerle ilgili müze hazırlığında olan Canik Belediyesi, 15 Temmuz gecesi vatandaşların kahramanlığının anlatıldığı çalışmayı müzenin en önemli kısmında 2 ay içinde ziyarete açmayı planlıyor.

Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı Alican Usta, Türkiye’nin 1950’den sonra birçok darbe ve darbe teşebbüsüne maruz kaldığını hatırlatarak, her darbede demokrasinin  zarar gördüğüne ama en ağır olanını 15 Temmuzda yaşadığımızı söyledi.

Usta,”Darbeleri milletimizin unutmaması için her darbeyi tanıtan objelerle bir müze kurma çalışması içine girdik. 15 Temmuz kalkışmasında Boğaziçi Köprüsü sembol oldu. Kalkışma burada başladı ve milletimizin en güçlü direniş gösterdiği yerlerden biri Boğaziçi Köprüsü’ydü. Biz de orada yaşanan olayların birebir benzerini minyatür objelerle ortaya koyduk.” dedi

Amaçlarının gençlerin darbeleri unutmaması olduğunu vurgulayan Usta, “Gençlerimiz ve çocuklarımız bu darbeleri unutmasınlar ki milletimiz bir daha böyle darbelere ve hain kalkışmalara maruz kalmasın ve buna izin vermesin istiyoruz. Milli şuur ve milli duruş gösteren bir gençlik yetiştirebilirsek bir daha böyle hain darbeleri yaşamayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

(AA)

Jurnalci.com