AktüelGüncelGündemTürkiye

16 yılda en büyük zarar SGK’da görüldü

Paylaş:

16 yılda en büyük zarar SGK'da görüldü

İktidarın kötü yönetim anlayışının kamu kurumlarında yol açtığı zarar, dev boyutlara ulaştı. 2021 yılında ismi, “Görevlendirme gideri” olarak değiştirilen ve iktidarın verdiği görevlerin yol açtığı eski ismiyle “Görev zararı” 11 ayın sonunda rekor kırarak 114,7 milyar TL oldu. Son 15 yılın zarar toplamı ise 680 milyar TL olarak gerçekleşti.

KİT’ler tarafından üretilen mal ve hizmetlerin fiyatlarının son dönemde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki yıllarda da hükümet tarafından piyasa koşullarının altında belirlenmesi ve bu kurumlara verilen görevlerden dolayı ortaya çıkan zarar ya da mahrum kalınan kârı ifade eden görev zararı, AKP iktidarları döneminde sürekli yükseldi. 2006 yılında 7 milyar 245 milyon TL olan görev zararı, 2020 yılında 101 milyar 723 milyon TL’ye fırladı. Ekonomik buhranın yaşandığı 2021 yılının 11 ayının sonunda ise zarar tutarı, şimdiden yaklaşık yüzde 15’lik yıllık artışla bilançoya 114 milyar 747 milyon TL olarak yansıdı.

İLK SIRADA SGK

Bütçeden görev zararı ödemesi yapılan kurumların başında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geliyor. 2021 yılının toplam 114 milyar TL’lik görev zararı ödemesinin 104 milyar 792 milyon TL’si sosyal güvenlik kurumlarına yapıldı. Bundan en büyük payı da 26 milyar 725 milyon TL ile prim teşviki olarak işverenler aldı.

BANKALARA 4 MİLYAR TL

İktidarın belirli çevreleri fonlamak ya da krizi yönetebilmek için enstrüman olarak kullandığı kamu bankalarına da 11 ayda 4,5 milyar TL, “Görevlendirme gideri ödemesi” yapıldı. Ziraat Bankası ile Halk Bankası, ortaya çıkan zarara karşılık ödeme aldı.

TMO’YA 1,6 MİLYAR TL

AKP iktidarları döneminde satılanlardan geride kalan ve kötü yönetim sonucu büyük bölümü zarar eden kamu teşebbüslerine de bir yılda 3,5 milyar TL görevlendirme gideri aktarıldı. 1 milyar 615 milyon TL Toprak Mahsulleri Ofisi’ne, 1 milyar 468 milyon TL ise bedava kömür dağıtan Türkiye Kömür İşletmeleri’ne verildi. Yurttaşların önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Et ve Süt Kurumu’na ise 422 milyon TL aktarıldı.

HEP ZARAR

15 yıl sonunda 680 milyar 176 milyon liraya ulaşan görev zararı yıllar itibarıyla şöyle:

→ 2006: 7 milyar 188 milyon TL,
→ 2007: 8 milyar 382 milyon TL,
→ 2008: 9 milyar 494 milyon TL,
→ 2009: 16 milyar 305 milyon TL,
→ 2010: 16 milyar 261 milyon TL,
→ 2011: 18 milyar 864 milyon TL,
→ 2012: 21 milyar 820 milyon TL,
→ 2013: 27 milyar 966 milyon TL,
→ 2014: 29 milyar 283 milyon TL,
→ 2015: 34 milyar 475 milyon TL,
→ 2016: 46 milyar 273 milyon TL,
→ 2017: 63 milyar 251 milyon TL,
→ 2018: 80 milyar 151 milyon TL,
→ 2019: 94 milyar 413 milyon TL,
→ 2020: 101 milyar 723 milyon TL,
→ 2021: 114 milyar 747 milyon TL (11 ay).

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu