GüncelGündem

17 sanıklı casusluk davasında karar çıktı

Paylaş:

İsrail istihbaratı ismine Türkiye’deki kimi şirketlerin bilgilerini vererek ‘casusluk’ cürmünü işlediği sav edilen 17 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki kelam konusu duruşmaya tutuklu sanıklar Selçuk Küçükkaya, Cengiz Çalışkan, Cenk Birtürk ve Musa Kuş ile 9 tutuksuz sanık ve taraf avukatları da katıldı. Sanıklar, bir evvelki celse verilen mütalaaya karşı savunmalarını gerçekleştirerek beraatlarını talep etti.

KARAR ÇIKTI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Selçuk Küçükkaya’yı ‘Siyasal ve askeri casusluk’ kabahatinden 15 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Ayrıyeten sanık Küçükkaya, Uğur Mumcu suikasti davasının sanığı Abdulhamit Çelik ve eşi Hülya Çelik’e yönelik ‘İmzasız mektupla yahut özel işaretlerle ve birden fazla bireyle tehdit’ hatasından 6 yıl 8 ay ve ‘Kişisel dataları hukuka ters olarak ele geçirmek yahut yaymak’ hatasından ise 5 yıl olmak üzere toplam 26 yıl 8 ay mahpus cezasına çarptırdı.

CASUSLUKTAN CEZA ALDILAR

Heyet, ayrıyeten sanıklar Cenk Birtürk, Fatma Birtürk ve Musa Kuş’u, Küçükkaya ile tıpkı kabahatlerden 18’er yıl 4’er ay mahpus cezasına hükmederken, sanık Emre Birtürk’e ‘Siyasal ve askeri casusluğa yardım’ ile iki bireye karşı ‘Kişisel bilgileri hukuka ters olarak ele geçirmek yahut yaymak’ kabahatlerinden toplam 8 yıl 9 ay mahpus cezası verdi.

BİR SANIĞA TAHLİYE

Heyet, başka 11 sanığı ‘Siyasal ve askeri casusluğa yardım’ kabahatinden 6 yıl 3 ay mahpus cezası verdi. Firari sanık Serkan Özdemirci hakkındaki yakalama kararının devamına ve evrakının ayrılmasına karar verildi. Sanıklar Selçuk Küçükkaya, Musa Kuş ve Cenk Birtürk’ün tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, sanık Cengiz Çalışkan’ı tahliye etti.

‘ÖRGÜT KURMA’ HATA DUYURUSU

Öte yandan mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında ‘Suç işlemek maksadıyla örgüt kurma’ hatasını oluşturma ihtimalini dikkate alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İsrail İstihbarat Servisi’nin Türkiye’de ikamet eden yahut Türkiye ile ekonomik münasebetleri olan gayesindeki mağdurların ve aile bireylerinin yurda giriş-çıkış kayıtları, telefon görüşme ve sinyal bilgileri, banka hesap ve mal varlığı bilgileri üzere hassas datalarını toplayarak takipleri, bu şahısların konut ve iş yerleri etrafında muhtemel bir hareket için keşif hazırlığı yapılması, bu şahısların bağlantılı oldukları işletmelerin ticari sır teşkil eden bilgi ve datalarının tespiti ve temini emeliyle ‘Taner Sezgin’ kod ismini kullanan Selçuk Küçükkaya ile irtibat kurduğu belirtiliyordu.

Küçükkaya’nın amaçtaki şahısları takip ettirdiği elemanlarıyla bağlantı kurabilmeleri için ‘Üçüncü göz uzman kadrosu’ isimli bir WhatsApp kümesi kurduğu öne sürülüyordu. İddianamede, 17 sanığın ‘Devletin saklı kalması gereken bilgilerini siyasal yahut askeri casusluk hedefiyle temin etme’ cürmünden 15 yıldan 20 yıla kadar mahpusları isteniyordu.

Sanıklar hakkında Uğur Mumcu suikasti davasının sanığı Abdulhamit Çelik’in meskenine beyaz gül, mermi ve tehdit notu içerikli paket gönderdikleri argümanıyla açılan dava da bu davayla birleşmişti. Evraka ulaşan MİT raporunda ise Küçükkaya ve öteki sanıkların, kamu kurumlarından elde ettikleri bilinmeyen dataları kullanarak Türkiye’de cinayet, adam kaçırma, tehdit ve şantaj üzere cürümleri işlemeyi tasarladıkları kaydediliyordu.

Sanık Selçuk Küçükkaya savunmasında, casusluk argümanlarını reddederek 2018-21 yılları ortasında daha çok boşanma davalarıyla alakalı dedektiflik yaptığını ve çalıştığı şahısların istihbarat elemanı olduğunu bilmediğini söylemişti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu