AktüelGüncelGündemTürkiye

2 yaşındaki Seyfcan bebeğe eziyet davasında karar

Paylaş:

2 yaşındaki Seyfcan bebeğe eziyet davasında karar

İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Delil İbrahim ve Asmaa Serhane katılmadı.

Mağdur Seyfcan’ı temsil eden avukat Özge Çetin, “Suçun sübut bulduğu alınan doktor raporları, dinlenen tanık beyanlarıyla sabittir. Bu nedenlerle her iki sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz. Mağdur adına şikayetimiz devam ediyor” dedi.

AİLE BAKANLIĞI: “ÜST HADDEN CEZALANDIRILSIN”

Şikayetçi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı avukatı Gizem Öztürk ise “Tanığın çocuğun vücudunda yaralar olduğu, Çocuğun babasının çeşitli zamanlarda lokanta, komşu gibi bir yerlere bıraktığı çocuğu almak için evine girdiklerinde evin içinde uyuşturucu gördüklerine dair beyanları, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin değerlendirilen izlerin sigara yanığı olabilecek nitelikteki raporu ve dosyadaki tüm deliller bir arada değerlendirildiğinde sanıkların üzerine atılı suçu işledikleri sabit olup bu nedenle üst hadden cezalandırılmalarını talep ediyoruz” dedi.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Duruşma savcısı esas hakkındaki görüşünde tanık olarak ifadesi alınan Zilan Akman’ın 27 Temmuz 2021’de saat 05.30’da çocuğuna mama yapmak üzere kalktığında oturmuş olduğu apartmandan çocuk ağlama sesi geldiği, arkadaşı Safa Bayat ile sesin geldiği yere birlikte gittiklerinde, bodrum katında 2 yaşlarındaki bir çocuğun titreyerek ağladığını gördükleri anlatıldı.

Mütalaada, kapısını çaldıkları evden bir kadının çıktığı, bebeğin üzerinde yaraların ne olduğunu sorduklarında, kadının alerji, belki sigara dediğini, içeride başka bir kadının daha olduğunu,  içerideki kadının kapıdaki kadının konuşmaması için susturduğunu, kendilerinin bunun üzerine çocuğu alarak hastaneye götürdükleri Adli Tıp Kurumu raporunun ardından sanıklar hakkında “eziyet” ve “yaralama” suçundan dava açıldığı belirtildi.

SANIKLAR SUÇLAMALARI REDDETTİĞİ ANLATILDI

Sanık Asmaa Serhane’nin savunmasında, Fas uyruklu olduğunu ve eşi Muhammet ile bu evde yaşadıklarını, olayla ve suçla ilgisinin bulunmadığını söylediği, sanık baba Delil İbrahim’in savunmasında ise Seyfcan’ın annesinin adı Sona Hurşit olduğunu, resmi evli olmadıklarını, annesinin Fas’ta olduğunu, evde bulunan ikinci kadının arkadaşı Cudya olduğunu belirterek çocuğun üzerindeki yaraları kendisinin yapmadığını, kendisi evde yokken evde Cudya’nın bulunduğunu, çocuktaki yaraların hastalıktan olduğunu, suçlamaları kabul etmediği mütalaada yer aldı.

RAPORLARA GÖRE BEBEK LEZYONLARI KAŞIYOR

Adli Tıp raporunda bebekteki yaraların hafif nitelikte olmadığı, sigara basma suretiyle meydana gelen yaraların özellikle bacaklarda görüldüğü, sırt, boyun ve yüzdeki yaralanmaları künt travmaya bağlı olduğu, burun, kulak arkasındaki yaralanmaların neyle gerçekleştirildiğinin tespit edilemediğinin belirtildiği, ancak şube müdürlüğünde yapılan muayenesinde küçüğün bacaklarındaki milimetrik ebatta ciltte kabarıklık gösteren yeni lezyonların  olması ve çocuğun bunları kaşıması dikkate alınarak lezyonların travmatik olmayan nedenlerle de meydana gelmiş olabileceğinin belirtildiği anlatıldı.

BERAATLERİ TALEP EDİLDİ

Mütalaada, bebeğin annesinin evi terk ettiği, bakım koşullarının yaşça uygun olacak şekilde bulunmadığı, bakım ve gözetimden yoksun olduğu, yaralanmaların sanıklarca uygulanan şiddet ve sigara söndürme eylemlerine ilikin doğrudan görgü tanığının olmadığını, ayrıca Seyfcan bebeğin devlet gözetiminde olduğunda kendini kaşıma eğiliminden dolayı ilk lezyonların oluşmuş olabileceği belirtilerek beraatlerini talep etti.

Mütalaada, sanık Delil İbrahim’in “Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali ” suçundan 1 yıla kadar hapsi istendi. Mağdur ve Aile Bakanlığı avukatları, mütalaaya katılmadıklarını belirttiler.

İNDİRİMSİZ CEZA VERİLDİ

Mahkeme, sanık Asmaa Sarhane “Eziyet ve kasten yaralama” suçlarını işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verildi.

Sanık Delil İbrahim’e ise “Eziyet ve kasten yaralama” suçundan dava açılmışsa da eylemin, “Aile hukukundan kaynaklanan bakım, eğitim, ve ya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeme” suçunu oluşturduğu belirtilerek 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanığn savunması ve olayın gelişimi dikkate alınarak indirim uygulanmadı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İddianamede Şişli’de 27 Temmuz sabahı 2 yaşındaki Seyfcan isimli bebeğin darp sonucu şehir hastanesine getirildiğinin bildirilmesi üzerine mağdurun hastanede tedavisine başlandığı anlatılmıştı.

Mağdur çocuğun koruma altına alındığı belirtilen iddianamede, olayla ilgili baba Delil İbrahim ve aynı evde yaşayan Asmaa Serhane ile ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

İddianamede sanıkların, Seyfcan İbrahim isimli çocuğu dövdüğü, çocuğun vücuduna sigara basarak zarar verdikleri ve böylece ‘eziyet’ suçunu işledikleri öne sürülmüştü.

Adli Tıp Kurumu raporunda ise sigara basma suretiyle meydana gelen yaraların özellikle bacaklarda görüldüğü, sırtta, boyun ve yüzdeki yaraların künt travmaya bağlı olduğu, sağ kulak arkasındaki yaraların ise kesici aletle gerçekleştiğinin tıbben ayrımının yapılamadığı, sol tırnaktaki yaralanmanın muhtemel tırnak çekilmesine bağlı olabileceği belirtilmişti.

İddianamede sanıklar Delil İbrahim ve Asmaa Serhane’nin “eziyet” ve “yaralama” suçlarından toplamda 4 yıl 6’şar aydan 12 yıl 6’şar aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti. 

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu