Ekonomi

200 lira uçuşa geçti!

Paylaş:

Türk Lirası’nın bedel kaybı, rekor düzeyleri gören enflasyon ile vatandaşların cebine giren para günden güne eridi, alım gücü azaldı.

Enflasyon en büyük banknotumuz olan 200 liranın alım gücünü adeta kuşa çevirdi. Birinci sefer 1 Ocak 2009’da cüzdanımıza giren 200 TL pul oldu.

200 LİRA SAYISINDA PATLAMA

200 TL’lik banknot, enflasyonun patlama yaptığı 2022’de süratle çoğalmaya başlamıştı. Ocak 2022’te piyasada 474 milyon adet 200’lük banknot bulunuyordu, bu sayı sene sonunda 966 milyon adede dayanmıştı. 2023 yılında da piyasadaki 200’lik banknot adedi artış gösterdi ve toplam adet Kasım 2023 itibariyle 1 milyar 541 milyona yükseldi. Sonuç olarak, banknot adedi 2022 sonundan 2023 Kasım’a kadar yaklaşık yüzde 59.50 arttı. 2022 yılının başından 2023 yılının sonuna kadar geçer müddette ise banknot adedi yüzde 225 arttı.

ALIM GÜCÜ ERİDİ

Bugün 6.8 dolar eden 200 lira, birinci tedavüle çıktığı 2009 yılında dolar hesabıyla bugünün tam 3 bin 799 lirasına denk geliyordu. 200 liralık banknotun tedavüle girdiği 1 Ocak 2009’da dolar 1.5944 liraydı. O periyot 200 liranın dolar karşılığı 125.4 dolar ederken, ortadan geçen müddette fark oldukça açıldı. Bugün 200 lira, ortalama 6.8 dolara karşılık geliyor.

NEREDEN NEREYE

TL’den 6 sıfır atılmasıyla birlikte “güçlü TL” devri başlamış, 1 liranın, 1 dolara eşitlenebileceği söz edilir olmuştu. Fakat bilhassa son birkaç yılda yanlış iktisat siyasetlerinin bir sonucu olarak süratle paha yitirdi.

Değer kaybına bir örnek daha vermek gerekirse; 2009’da altının gramı 41.5 liraydı ve 4.8 gram altın alınabiliyordu. Bugün ise 200 lira ile yalnızca 0,10 gram altın alınabiliyor.

2009’da 200 lirayla 500 ekmek alan bir aile, artık yalnızca 25 ekmek alabiliyor.

Yükselen enflasyonla pula dönüşen en yüksek kupürlü banknot da yetersiz hale gelince 500 ya da 1000 liralık yeni banknotların basılacağına yönelik tezler son devirde dillendiriliyor. Tedavüldeki banknot sayısının artması enflasyonun bir göstergesi. Alım gücü düştükçe sirkülasyondaki banknot sayısı da artıyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu