Bilim - Teknoloji

2022 Nobel Fizik Ödülü’nü 3 isim kazandı

Paylaş:

Nobel Fizik Komitesi bugün yaptığı açıklamada Nobel Fizik Ödülü’nün “yeni bir kuantum teknolojisi çağının temelini atan” çalışmaları nedeniyle Alain Aspect, John F. Clauser ve Anton Zeilinger‘e verildiğini açıkladı.

Komite tarafından yapılan açıklamada, bilim adamlarının her birinin “iki parçacığın ayrıldıklarında bile tek bir birim gibi davrandıkları dolaşık kuantum durumlarını kullanarak çığır açan deneyler” gerçekleştirdikleri belirtildi. Sözkonu bilim insanlarının elde ettikleri sonuçların “kuantum bilgisine dayalı yeni teknolojilerin” önünü açtığı belirtildi.

Ödül sahiplerinin araştırması, aralarında normal bir iletişim olamayacak kadar birbirinden uzakta uçan parçacıkların yine de uyum içinde çalışıp çalışamayacağı sorusunu ele almaya çalışan bir fizikçi olan John Stewart Bell‘in çalışmalarına dayanıyor.

‘Canlı ve hızlı gelişen bir alan’

Nobel Fizik Komitesi üyesi Eva Olsson, kuantum bilgi biliminin güvenli bilgi transferi ve kuantum hesaplama gibi alanlarda geniş etkileri olduğunu belirtti.

Olsson, kuantum bilgi biliminin “canlı ve hızla gelişen bir alan” olduğu söyleyerek, “Öngörüleri başka bir dünyanın kapılarını açtı ve aynı zamanda ölçümleri nasıl yorumladığımızın temelini de sarstı” şeklinde devam etti.

Komite Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kuantum durumlarını ve tüm özellik katmanlarını manipüle edebilmek ve yönetebilmek, beklenmedik potansiyele sahip araçlara erişmemizi sağlıyor” dedi.

Bilim insanlarının tepkisi

The New York Times’ın haberine göre Dr. Zeilinger, ödülü “genç insanlar için bir teşvik” olarak tanımlayarak, “Yıllar boyunca benimle birlikte çalışan ve tüm bunları mümkün kılan 100’den fazla genç insan olmasaydı bu ödül mümkün olmazdı. Benim tavsiyem şu olacaktır: İlginç bulduğunuz şeyi yapın ve olası uygulamaları çok fazla önemsemeyin” diye devam etti.

Dr. Zeilinger haberi kendisine bildiren telefonu aldığında, “Hala şoktayım ama bu çok olumlu bir şok” ifadelerini kullandı.

10 milyon kronluk ödül

Nobel ödüllerinin açıklanacağı hafta böylelikle başlamış oldu. Ödüllerin açıklanması yarın kimya ve perşembe günü edebiyat alanlarıyla devam edecek. 2022 Nobel Barış Ödülü cuma günü, ekonomi ödülü ise 10 Ekim’de açıklanacak.

Ödülleri kazananlara 900 bin dolara karşılık gelen 10 milyon İsveç kronu verilecek. Ödüller 10 Aralık’ta sahiplerine dağıtılacak.

AYRINTILAR GELİYOR…

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu