Dünya

2023’te neler oldu? Reuters çarpıcı fotoğraflarla özetledi

Paylaş:

2024 için geri sayım başlarken 2023’ün ‘Z raporu’ da ortaya çıkıyor.

Depremler, savaşlar, yangınlar bu yıl hafızalarımızda derin izler bırakırken Reuters da bu anları birbirinden etkileyici karelerle özetliyor.

Londra merkezli esaslı haber ajansı, 2023’te dünyada neler olduğunu işte bu fotoğraflarla hatırlattı:

‘PAPA’YA VEDA…

2022’nin son gününde Eski Papa Benedict hayatını kaybetti.

2013 yılında Katolik kilisesinde 600 yıl sonra istifa eden birinci papa olan 16. Benedikt, 95 yaşında hayata veda etti.

BOLİVYA’DA ORTALIK KARIŞTI

Santa Cruz valisi ve sağcı muhalefet başkanı Luis Fernando Camacho’nun 2019’daki darbe savı nedeniyle tutuklanmasının akabinde Santa Cruz de la Sierra’da devam eden protestolar devam ederken çevik kuvvet polisi göstericilerle çatıştı.

CASUS BALON KRİZİ

2023’ün unutulmaz olaylarından biri de günlerce süren casus balon kriziydi. Sonunda Çin, ABD hava alanında kimi hassas askeri tesislerin üzerinde uçtuğu tespit edilen, yetkililerinin istihbarat gayeli olduğundan şüphelendiği yüksek irtifa balonunun ülkeye ilişkin olduğunu kabul etti.

Şüpheli Çin casus balonu, 4 Şubat 2023’te ABD’nin Güney Karolina eyaletindeki Surfside Beach kıyısında vurulduktan sonra okyanusa gerçek sürüklendi.

6 ŞUBAT ZELZELELERİ DERİN YARALAR BIRAKTI

6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılar Türkiye’yi acı içinde bırakırken, milletlerarası kamuoyunda da geniş yer aldı. Reuters, 2023’ü özetlerken sarsıntı imajlarına de genişçe yer verdi.

Abdulalim Muaini, 8 Şubat 2023’te Hatay’da meydana gelen ölümcül sarsıntı sonrasında eşi Esra’nın cesedinin yanında enkaz altında yatıyor.

KRİPTO PARA BORSASINDA KRİZ

FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan fazla parasının kaybolduğu, eski CEO’nun da bunu örtbas ederek FTX yatırımcılarını dolandırdığı tez edilen dava, 2023’ün en çarpıcı olaylarından biriydi.

Dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçlanan, kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski Üst Yöneticisi (CEO) Sam Bankman-Fried, 30 Mart 2023’te ABD’nin New York City kentindeki Manhattan Federal Mahkemesi’nin önünde.

SONUNDA TACI TAKTI

Kraliçe Elizabeth’in vefatından sonra Charles’ın taç giyme merasimi kutlamalarla gerçekleşti. Britanya Hükümdarı Charles, 6 Mayıs 2023’te Londra, Britanya’daki taç giyme merasiminin akabinde Buckingham Sarayı’nın balkonunda el sallarken…

Ülkede 70 yıl sonra yapılan birinci taç giyme merasimi olma özelliği taşıyan seremoni, 1300’lü yıllarda hazırlandığı düşünülen Kraliyet Kitabı’ndaki ayrıntıların yerine getirildiği bir merasim oldu.

ORMAN YANGINLARI TÜM KENTİ ETKİLEDİ

Hiç elbet bu yıl yaşanan orman yangınları uzun müddet unutulmayacak.

Kanada’da yaşanan orman yangınlarından kaynaklanan pus ve duman New York’u da etkiledi. Kentin silueti dumanlardan etkilenirken, beşerler gözetici maskeler taktı. (7 Haziran 2023)

FRANSA’DA PROTESTOLAR

Fransız çevik kuvvet polisleri, 2 Temmuz’da Fransa’nın Paris kentinde, Nanterre’de bir Fransız polis memuru tarafından öldürülen 17 yaşındaki Nahel’in vefatının akabinde başlayan protestolar süratle büyüdü.

Polisle protestocular ortasındaki çatışmanın dozu artarken; karakolların, kamu binalarının, araçların kundaklandığı ülkede 10 kentte geceleri sokağa çıkma yasağı getirildi, ülke genelinde otobüs ve tramvay seferleri iptal edildi, protestoları bastırmak için devreye zırhlı araçlar girdi.

BU SEFER DA İSVİÇRE…

Orman yangınları bu yıl sık sık dünyanın çeşitli bölgelerinde tesirli oldu. İsviçre’nin Valais kantonunda başlayan orman yangını…

TRUMP’IN SABIKA FOTOĞRAFI TOPLUMSAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

ABD’nin Georgia eyaletinde 2020’deki seçim sonuçlarını bozma eforlarıyla ilgili 13 ağır cürümle karşı karşıya kalan eski ABD Lideri Donald Trump’ın sabıka fotoğrafı, toplumsal medyada büyük ses getirdi ve esprili paylaşımlara mevzu oldu.

FAS’TA DEPREM

Dünya bu def da Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki zelzeleyle sarsıldı. Sarsıntı başşehir Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde halkı sokağa dökülürken yüzlerce kişi de hayatını kaybetti.

UKRAYNA – RUSYA SAVAŞI’NIN YIKICI ETKİSİ

Ukrayna ve Rusya ortasındaki gerginlik bu yıl da devam etti, savaşın yıkıcı tesiri ise bu türlü yansıdı…

Ukrayna’nın Kharkiv bölgesindeki Hroza köyünde uzman polisler çalışırken, lokal bir sakin Rus askeri saldırısı alanındaki cesetlere bakıyor, 5 Ekim 2023.

Ukraynalı bir asker, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sırasında Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Bakhmut kenti yakınlarındaki bir mevziye Rus birliklerine gerçek motorlu obüs ateşlerken… (5 Temmuz 2023)

DÜĞÜNDE DEHŞET

Irak’ın Musul kentine bağlı Hamdaniye ilçesinde 26 Eylül akşam düzenlenen düğünde çıkan yangında 113 kişi ömrünü yitirdi, en az 150 davetli de yaralı olarak kurtarıldı.

Ölümcül yangının akabinde düzenlenen bir ayinden…

İSRAİL’DE ŞOK TESİRİ YARATAN SALDIRILAR

Depremler, yangınlar ve protestolar devam ederken yeni bir savaş daha ortaya çıktı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabah erken saatlerde başlattığı hücumlar, İsrail’de şok tesiri yaratırken, Filistinli kümeler çok sayıda İsrailli askeri ve kimi sivilleri esir alarak abluka altındaki Gazze Şeridi’ne götürdü.

O vakitten beri savaş tüm şiddetiyle devam ediyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta yerle bir olan bir ev…

 

İsrail ile Hamas ortasında devam eden çatışmanın ortasında, İsrail’den Kıbrıs’a yanlışsız yola çıkan Ortodoks Museviler, ABD vatandaşları ve onların yakın aile üyeleri için bir gemiye binmeden evvel eşyalarını taşıyor. (16 Ekim, 2023)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu