Ekonomi

2024 yılında vergi dilimleri ne kadar olacak?

Paylaş:

İşçi, memur gibi ücretle çalışanların kazançları Gelir Vergisi Kanunu’nun 103’üncü maddesindeki oranlar üzerinden vergilendiriliyor. Vergi tarifesi her yıl yeniden değerleme oranında artırılıyor. Cumhurbaşkanının, yeniden değerleme oranı ile artırılan tutarı yüzde 50’sine kadar artırmaya veya indirmeye yetkisi bulunuyor.

2023 yılında kazançların 70 bin TL’ye kadarlık kısmına yüzde 15, 70.000 TL -150.000 TL arasındaki kısmına yüzde 20, 150.000 TL-550.000 TL arasındaki kısmına yüzde 27, 550.000 TL– 1.900.000 TL arasındaki kısmına yüzde 35, 1.900.000 TL’yi aşan kısmına da yüzde 40 oranında vergi uygulanıyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, yeniden değerleme oranı gelecek yıl için yüzde 58.46 olarak uygulanacak. Buna göre gelir vergisi dilimleri 2024 yılında şöyle olacak:
110.000 TL’ye kadar kazançlarda yüzde 15, 110.000 TL – 230.000 TL arası kazançlarda yüzde 20, 230.000 TL – 870.000 TL arası kazançlarda yüzde 27, 870.000 TL – 3.000.000 TL arası kazançlarda yüzde 35, 3.000.000 TL üzeri kazançlarda yüzde 40.

Kanuna göre Cumhurbaşkanı’nın yeniden değerleme oranı ile belirlenen tutarı yüzde 50’sine kadar artırma veya indirme yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı artırma yetkisini kullanırsa ilk vergi dilimi 165 bin liraya, ikinci vergi dilimi 340 bin liraya, üçüncü vergi dilimi de 1 milyon 300 bin liraya çıkacak. İlk vergi diliminin artması, çalışanların yüzde 20 vergi dilimine daha geç girmesi ve ellerine geçen net ücretin daha geç azalması anlamına geliyor.

Örneğin 2023 yılında ocak ayında net ücreti 20 bin lira olan bir işçi bu ücreti sadece üç ay alabildi. Söz konusu işçinin net ücreti nisan ayında 19.065 TL’ye, mayıs ayından itibaren ise 18.891 TL’ye düştü. Ağustos ayından itibaren ise yüzde 27 vergi dilimine girdiği için net ücreti bu aydan itibaren 18.369 TL’ye geriledi.

Şayet 2023 yılında 70.000 TL olan ilk vergi dilimi yüzde 50 artırılmış olsaydı, aynı işçi mayıs ayına kadar 20.000 TL net ücret almaya devam edecekti. Yüzde 27 gelir vergisi dilimine ise ağustos ayı yerine kasım ayında girecekti. Böylece daha az vergi ödeyecekti.

Yeniden değerleme oranı yurtiçi üretici fiyat endeksine (Yİ-ÜFE) göre hesaplanıyor. Vatandaşı esas etkileyen tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise bazı yıllar istisna olmak üzere genel olarak Yİ-ÜFE’den daha fazla artıyor. Gelir vergisi tarifesi de Yİ-ÜFE’ye endeksli yeniden değerleme oranında artırıldığı için vergi tarifesindeki artış tüketici enflasyonunun altında kalıyor. Bu da daha çok vergi ödenmesi sonucunu doğuruyor.

Şayet ilk vergi dilimi 2002 yılındaki gibi asgari ücretin 17 katı seviyesinde olsaydı, 2023 yılında ilk vergi dilimi 70.000 TL yerine 170.000 TL olacaktı. Bu durumda ise örneğimizdeki işçi ocak ayında 20.000 TL olan net ücreti ağustos ayına kadar almaya devam edecekti. İkinci vergi dilimine eylül ayında girecek ve yılı yüzde 20 vergi dilimi ile tamamlayacaktı.

Vergi dilimi işçi ve işveren sendikalarının en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Beş yıllık aradan sonra ilk kez geçen ay yapılan işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Üçlü Danışma Kurulu’nun birinci gündem maddesi de vergi idi. TÜRK – İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ortak mektup yazarak ilk vergi diliminin asgari ücretin en az 12 katına çıkartılması ve buna ayrıca işçilere düzenli olarak ödenmekte olan yol, yakacak yardımı ve fazla mesai ödemelerinin eklenmesini talep etti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu