Sağlık

2050’de Alzheimer hastası sayısı 3 katına çıkabilir

Paylaş:

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran, dünya genelinde 55 milyondan fazla Alzheimer hastası bulunuyor ve bu sayının 2030’da 78 milyona, 2050’de ise 139 milyona çıkması bekleniyor.

DSÖ’nün “2019 Global Sıhhat Tahminleri” raporunda, Alzheimer hastalığı dünya genelinde 7. vefat nedeni olarak yer aldı.

Bu hastalıklardan kaynaklı vefatlar, Amerika ve Avrupa’da 3. sırada kaydedildi.

ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi (CDC) datalarına nazaran de bu yıl 6,2 milyon ABD’linin bunama ile yaşadığı iddia ediliyor.

CDC, ABD’de Alzheimer’a bağlı ölümlerin 65 yaş ve üzeri şahıslarda 5’inci vefat nedeni olduğuna dikkati çekiyor.

DSÖ’ye nazaran, bunamaya bağlı ölümlerde bayan oranı erkeklere nazaran daha yüksek. Bunamaya bağlı ölümlerin yüzde 65’ini bayanlar oluşturuyor.

2050’DE ÜÇ KATINA ÇIKMASI BEKLENİYOR

DSÖ’nün iddialarına nazaran, dünya genelinde 55 milyondan fazla Alzheimer hastası bulunuyor ve bu sayının 2030’da 78 milyona, 2050’de ise 139 milyona çıkması bekleniyor.

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, 30 yıl sonra Alzheimerlı hasta sayısının yaklaşık 3 katına çıkmasının beklendiğini ve demans riskini azaltmak için çabalamak gerektiğinin altını çizdi.

Ghebreyesus, “Demans, milyonlarca insanın anılarını, bağımsızlığını ve prestijini elinden alıyor ancak tıpkı vakitte tanıdığımız ve sevdiğimiz insanları bizden çalıyor. Dünya, demanslı insanları yüzüstü bırakıyor ve bu hepimizi üzüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Alzheimer Hastalığı Kurumu (ADI) ve Yaşlanma Üzerine Global Koalisyonuna (GCOA) nazaran, 2050’de nüfusun yaşlanması sonucu bunama yaşayanların yaklaşık yüzde 70’i gelişmekte olan ülkelerde olacak.

DEMANSIN BİR ÇEŞİDİ MÜ?

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin vakitle vefatına bağlı olarak hafıza kaybı, bunama ve genel manada bilişsel işlevlerin azalması olarak biliniyor.

Demans tipi olarak nitelendirilen Alzheimer, daha çok ilerleyen yaşlarda yaygın görülüyor.

Alzheimer’s Disease International (AZI) tarafından hazırlanan 2021 raporunda, dünya genelinde demanslı hastaların yüzde 75’inin teşhis edilmediği varsayım ediliyor. Farkındalık eksikliği teşhis açısından kıymetli mahzur olarak gösterilirken, birtakım düşük ve orta gelirli ülkelerde teşhis edilmeme oranı yüzde 90’a kadar çıkabiliyor.

Demansı düzgünleştirmek yahut ilerleyen seyrini değiştirmek için halihazırda mevcut bir tedavi metodu bulunmuyor. Bunun yanı sıra klinik deneylerin çeşitli basamaklarında çok sayıda yeni tedaviler araştırılıyor.

Araştırmalar, insanların nizamlı idman yaparak, sigara ve alkol kullanımından kaçınarak, kilolarını denetim ederek, sağlıklı beslenerek ve tansiyon, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini koruyarak bunama riskini azaltabileceklerini ortaya koyuyor. (AA)

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu