GüncelGündem

25 Kasım ne günü? Kadına Şiddetle Mücadele Günü önemi ve anlamı

Paylaş:

25 Kasım tarihinde ne olduğu ve bugünün önemi merak ediliyor. Kelebekler”in 61 sene önce ülkeyi 30 sene boyunca baskı altında tutan diktatör Trujillo’ya karşı yaptığı mücadele, 25 Kasım’ın kadınlara yönelen şiddet ve baskıya karşı dayanışma ve mücadele günü olarak tarihe geçmesine sebep olmuştu. Peki 25 Kasım ne günü? Kadına Şiddetle Mücadele Günü önemi ve anlamı ne?

25 Kasım ne günü?

25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kutlanmaktadır. 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak için BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gün olarak bilinmektedir. BM Genel Kurulu’nun 1999 senesinde 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan ettiği bilinmektedir.

Kadına Şiddetle Mücadele Günü önemi ve anlamı

Sene1960, yer Dominik Cumhuriyeti. 1930 senesinde ülke yönetimini ele geçiren Rafael Trujillo diktatörlük yönetimini sürdürmekteydi. Dominik Cumhuriyeti’nin Cibas bölgesinde dünyaya gelmiş olan ve Mirabal Kardeşler olarak tanınan üç kızkardeş Patria, Minerva ve Maria Teresa, eşleriyle birlikte Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele vermekteydi. Patria 1960 senesinin Haziran ayında Clandestine Hareketini kurmuştur. Diğer kız kardeşlerin de bu harekete katılmasının ardından sembol haline geldikleri diktatörlük karşıtı mücadelelerinin çeşitli zamanlarında ağır baskılara maruz kalmışlardır. Ayrıca çeşitli hapis cezalarına çarptırılmışlardır. Gelişme sonrası 1960 yılının Kasım ayı başlarında Trujillo ülkede iki tehlikenin varlığından söz etmiştir. Bu iki tehliyeyi Kilise ve Mirabal Kardeşler olarak anlatmıştır.

25 Kasım 1960’da üç kızkardeş tecavüz edilip öldürüldüler. Halka ise, kardeşlerin “Araba kazasında” öldükleri açıklanmıştı. Mirabal kardeşlerin öldürülmesinden bir sene sonra Trujillo karşıtı hareket, diktatörlüğün sona ermesini sağlamış oldu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu