3. Havalimanında Jandarma sabaha karşı kapıları kırarak 400 işçiyi gözaltına aldı

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler, olumsuz çalışma koşullarına servislerin yetersiz olması, yağmur altında kuyruklar oluşması da eklenince dün büyük bir protesto yürüyüşünde bulunmuştu.

İşçilerin tepkileri gece yarısı da sürdü. İşçilerin isyanı devam edince inşaat alanına TOMA’lar ve onlarca polis ve jandarma çevik kuvvet sevk edildi. Taleplerinin yerine getirilmesi yerine polis ve jandarmayı gören işçiler bu kez bir kez daha yürüyüş düzenledi.

Kötü çalışma koşulları nedeniyle iş durdurma eylemi yapan ve anlaşmaya varılamadığı için yarın da eyleme devam edeceğini duyuran 3. Havalimanı işçileri, gece gelen baskınla gözaltına alındı. Jandarmanın elinde bir liste olduğu ve koğuşlara girerek GBT taraması yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Gece paylaşılan bilgiyle işçilerin yaya geçişine dahi izin verilmediğini, polisin koğuşlara girme ihtimalinin olduğu ifade edilmişti. İlerleyen saatlerde havalimanında bulunan koğuşlara jandarmanın kapıları kırarak gece baskını düzenlediği bilgisi verildi. 206’sı Arnavutköy ilçe Jandarma Komutanlığı’nda olmak üzere Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutulanlar ile bereber toplamda 400’e yakın işçinin gözaltında olduğu öğrenildi.

Koğuşların olduğu yere 6 tane İETT otobüsü getirildiği ve özel harekatın grup grup koğuşlara girerek işçilerin dışarı çıkmaması yönünde baskı yaptığı iddia edildi. İçerden ulaşılan bilgiye göre jandarmanın G blokta kalan koğuşlara girmeye başladığı, görüntü almak isteyen işçiler olursa gözaltı yapılacağı yönünde anons geçildiği öğrenildi.

G bloktan sonra H blok koğuşlarına giren jandarmanın tek tek GBT yaptığı, ellerinde isim ve fotoğraflı liste olduğu ve buna göre gözaltı yaptığı bildirildi.

Arnavutköy ilçe Jandarma Komutanlığının önünde Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut, kaç işçinin gözaltına alındığına ve nerede olduklarına dair açıklama yaptı. İşçilerin talepleri ve gözaltıların bırakılması için akşam saat 19:00’da işçi sendikaları ve STK’ler Khalkedon meydanında eylem yapacak. Arnavutköy ilçe Jandarma Komutanlığının önünde HDP ve CHP’li miletvekilerinin de aralarında bulunduğu işçilerin bekleyişi devam ediyor.

[Haber görseli]

 Jandarma ve polisin gözaltına aldığı işçiler İETT araçlarına götürüldü.

[Haber görseli]

İşçilerle dayanışmak için şantiye alanına gelen HDP İstanbul Miletvekili Ali Kenanoğlu, koğuşlara kapıların kırılarak girildiğini ve 400’e yakın işçinin gözaltına alındığını açıkladı. HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sadece bir karakolda 200’ün üzerinde işçinin gözaltında tutulduğunu duyurdu.

Jurnalci.com