GüncelGündem

32. Uluslararası Abu Dabi Kitap Fuarı’nın onur konuğu Türkiye, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Arap dünyasının en önemli edebi ve entelektüel etkinliklerinden biri olarak bilinen, Türkiye’nin de onur konuğu olduğu fuara katılan yayıncılar, AA muhabirine konuştu.

İntrotema Telif Hakları ve Tercüme Ajansı kurucusu Dr. Muhammed Ağırakça, Türkiye ile BAE arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla Türkiye’nin bu yılki kitap fuarının onur konuğu olduğunu söyledi.

Ağırakça, fuarda Türkçeye olan ilgiye değinerek, şöyle devam etti:

“Türk dizilerinden Türkçe öğrenmiş 20’li yaşlardaki gençlerin standa gelerek Türkçe konuşmak, Türkçe ile ilgili aktiviteler yapmak istemeleri dikkat çekiciydi. Türkiye standında bir Türkçe öğretmeninin bulunması ve gelenlerle Türkçe konuşması, onlarla ilgilenmesi de fuarın önemli noktalarından bir tanesiydi.”

Türkiye standının fuarın merkezi bir yerine kurulduğunu belirten Ağırakça, “Ziyaretçiler Türkçeden Arapçaya çevrilmiş yayınlarla ilgilendiler, bunlar için özel bir alan oluşturulmuştu. Özellikle çocuk kitapları ilginin odak noktasıydı. Türk Edebiyatından Arapçaya çevrilmiş eserler sergilenerek yayıncıların bu eserlere ulaşmaları kolaylaştırıldı. Yaklaşık 100 standa ‘Bu standda Türk Edebiyatı vardır’ yazısı asıldı.” diye konuştu.

Ağırakça, “Fuara Türk yayıncıların büyük bir ilgisi vardı. Türkiye’nin onur konuğu olması da Arap dünyasıyla inşa etmiş olduğumuz kültürel köprüleri pekiştirdi. Türkiye’den 30’u aşkın yayınevi burada başta BAE’li yayıncılar olmak üzere Arap dünyasının önde gelen yayıncılarıyla bir araya geldi. Arap ülkelerindeki yayıncıların da Türk yayıncılara ilgisi büyüktü.” dedi.

Fuara katılanlar Türkiye hakkında bilgi sahibi

İz Yayıncılık Yöneticisi Eren Kahraman, ziyaretçilerin Türkiye hakkında bilgi sahibi olduklarını aktararak, “Burada edebiyatımızı tanıtmak konusunda çok zorlandığımız söylenemez. Fuarda özellikle kurgu üzerine yapılan konuşma etkinliklerini merakla takip ettiğini gördüm halkın. ‘Acaba Türkiye’de yeni neler var?’ ilgisi çok fazlaydı.” ifadelerini kullandı.

Okuyucuların bilinçli olduğuna dikkati çeken Kahraman şunları söyledi:

“Artık, ‘Türkiye’den tarih kitabı ne var?’ diye bir soru gelmiyor mesela. ’19. yüzyılda Osmanlı’da şu bölgelerde geçmiş ne kitabınız var?’ diye sorular geliyor. Bu da ne kadar ilgili olduklarını gösteriyor. Bir örnek daha vereyim.

Bir Mısırlı okur geldi, ‘burası Türkiye standı mı?’ dedi. Evet deyince, şöyle bir söz söyledi ‘Ya devlet başa, ya kuzgun leşe’. Şaşırdık kaldık. Anlamını biliyor musun dedik. Bize baya detaylı anlattı. İzlediği tarihi bir dizide duyduğu replikmiş ancak hoşuna gitmiş ve anlamını da öğrenmiş. Bence bu bile buranın insanıyla ne denli güzel bir ilişki kurduğumuza örnektir.”

Kahraman, okuyucuların roman ve tarih gibi alanların yanı sıra Türk dizilerinden etkilenerek kurgu eserlere ilgi gösterdiğini ve çocuk kitaplarına olan ilginin de gittikçe arttığını ifade etti.

“Türkiye’nin gönül coğrafyasında oldukça iyi bir pazara sahip olduğunu düşünüyoruz”

Nar Çocuk Yayınları Genel Müdürü ve Uluslararası Çocuk Yayıncıları Derneği Başkanı Tayfur Esen, kitap fuarı kapsamında okuyucuların yanı sıra Arap ve Türk yayıncıların bir araya gelerek çok sayıda telif alışverişinde bulunduğunu aktardı.

Esen, Arap dünyasıyla yayıncılık alanındaki ilişkilere dair, “Son 10 yılda Türkiye’den yayıncılar Arap dünyasındaki yayıncılara çok fazla eser sattılar. Dolayısıyla Türk Edebiyatı’na, Türk Tarihi’ne, Türk Çocuk Edebiyatı’na karşı gerçekten büyük bir ilgi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Yayıncılığın kültürlerin yakınlaşmasındaki önemine de değinen Esen, şunları kaydetti:

“Bizler hem kültür elçileriyiz, her iki ülke insanlarının birbirlerine yakınlaşmasını sağlayan aracılarız. Dolayısıyla yaptığımız işin farkında olarak yıl içindeki çalışmalarla fuarların öncesini doldurmak ve alan oluşturmak hepimizin görevi olmalı.

Ayrıca ticaret de yapıyoruz ve Arap dünyası başta olmak üzere aslında Türkiye’nin gönül coğrafyasında oldukça iyi bir pazara sahip olduğunu düşünüyoruz.”

Fuar kapsamında Kültür Bakanlığı tarafından Türkçeden Arapçaya çeviri yapan yayıncılara teşekkür belgesi verildi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Elif Uzun Sümercan’ın teslim ettiği belgeyi 100’den fazla Arap yayıncı aldı.

Fuar, Arap ülkelerinden ve dünyadan seçkin yazarların, düşünürlerin, sanatçıların ve içerik oluşturucuların katılımıyla düzenlenen oturumlar ve seminerlerle küresel entelektüel diyalog için seçkin bir platform imkanı sağlıyor.

22 Mayıs’ta kapılarını açan 32. Uluslararası Abu Dabi Kitap Fuarı, 28 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

Muhabir: Muhammed Emin Canik

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu