AktüelGüncelGündemTürkiye

5 Boğaziçili Öğrenci Serbest Bırakıldı

Paylaş:

Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun görevden alınmasından sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Naci İnci’nin suç duyurusu üzerine ‘ev hapsi’ istemi ile mahkemeye sevk edilen 5 öğrenci serbest bırakıldı.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcılığa ifade veren öğrenciler, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 6 Ekim’de de İnci’nin şikayetiyle gözaltına alınan 7 Boğaziçi öğrencisinden 2’si tutuklanmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar hesabından yapılan paylaşımda, “Tutuklu öğrencilerin, okuldan uzaklaştırılan akademisyenler ile personelin ve direnen tüm bileşenlerin yanındayız” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, öğrencileri, çalışanları ve mezunları tarafından yapılan oylamalarda oy veren tüm bileşenlerden yüksek oranda red oyu alan kayyumun baskıcı uygulamaları karşısında, üniversitenin paydaşları olarak önceki kayyum atamasından bu yana yaklaşık 300 gündür demokratik üniversite ısrarından vazgeçmeden, mücadele ediyoruz.

Haklı taleplerini kararlılıkla dile getiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden ikisi kayyumun doğrudan suç duyurusuyla önce gözaltına alınmış, ardından 6.10.2021 tarihinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır. İyi bir yönetimin, öğrencileri dinleyerek ve görüşlerine değer vererek üniversite içinde rahatlıkla çözmeye çalışacağı bir ihtilaf, kayyum yönetimin gayri meşru bir şekilde işgal ettiği koltuğu öğrencilerin eğitim haklarını ve özgürlüklerini ellerinden almak için kullanması sonucunda hiç istenmeyen bir şekilde sonuçlanmıştır. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki III. kayyum, özgür ifade ve sorgulama alanı olan üniversiteyi, öğrenciler ve akademisyenler açısından tehdit içeren bir alana dönüştürmüştür.

Yine II. kayyum, 11.10.2021 tarihinde 14 yıldır akademisyen olarak üniversitemize hizmet etmekte olan, daha önce hukuksuz bir şekilde görevinden aldığı Can Candan’ın kampüse girişini polis ve ÖGB aracılığıyla engelleyerek, akademisyenlerle öğrencileri özgür, demokratik alanlarda buluşturan açık derslere iştirakine de engel olmuştur.

Açıkça görülüyor ki, kayyumlar, üniversiteyi üniversite yapan özgür, eleştirel ortama tahammülsüzlük gösterirken baskıcı, güvenlikçi ve tehditkâr müdahalelerde bulunmaktan imtina etmeyerek üniversitemize büyük zararlar vermeyi sürdürmektedir.

Bir kayyumun hükmettiği alan, demokratik üniversite alanı olamaz. Kamusal alanları şahsi erke terk edemeyiz. Bu gayri meşru rejimi kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz!

Tutuklu öğrencilerin, okuldan uzaklaştırılan akademisyenler ile personelin ve direnen tüm bileşenlerin yanındayız!

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni dönemi, yine demokratik ve özgür üniversite için direniş ve mücadeleyle açıyoruz!

Mücadele umuttur!

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!”

 

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım alanları

  • Metalik Pigment olarak;kaplama, boya, mürekkep ve tekstil sektöründe dekoratif amaçlı parlak gümüş rengi için kullanılır
  • Kimyasal olarak;Alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır
  • Roket Yakıtı olarak. kullanılır
  • Fotovoltaik kalın film pastası olarak;güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır
  • Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılmaktadır. Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır
  • Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır
  • Yapışkan, Dolgu Macunu ve Kaplama olarak uzay ve askeri uygulamalarda kullanılır.
  • Patlayıcı olarak maden, havai-fişek ve askeri savunma sektöründe kullanılır
  • Toz Metallurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0552 3307100

www.kimyadeposu.com

Kurşun oksit,mürdesenk,çinko tozu,alüminyum pastası,spekularit,demir tozu,mangan dioksit,mikronize manganez,mangan tozu,kurşun monoksit,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,netyerim.net,claypacks.com,nem alıcılar,aktif kil paketleri,silika jel,kaolin,potasyum silikat,sıvı kükürt,sıvı kaolin,diyatomit,hayvan altlığı,sepiyolit,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu

 

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu