GüncelGündem

511 bin iş kazasının 11 bini madenlerde yaşanmış

Paylaş:

2014 yılında Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği büyük facianın akabinde yaklaşık 9 yıl geçmesine karşın maden ocaklarında iş güvenliği ve gerekli önlemlerin alınmadığı 14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’da 41 çalışanın hayatını kaybettiği acı olaydan sonra tekrar gün yüzüne çıkmıştı.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü sebebiyle açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, son yıllarda madenlerde yaralamalı yahut ölümlü iş kazalarının arttığını lisana getirerek, madenlerdeki iş güvenliği ve önlem mevzuları tekrar gündeme taşıdı.

“GEÇEN YIL İŞ KAZALARININ DEĞERLİ BİR KISMI MADEN OCAKLARINDA YAŞANMIŞ”

2014 yılında bu yana Soma başta olmak üzere Ermenek, Zonguldak, Şırnak ve en son Bartın’daki maden ocaklarında yaşanan facialar sebebiyle yüzlerce maden personelin hayatını kaybettiğini söz eden CHP’li Bakırlıoğlu şu tabirlere yer verdi:

“Soma faciasından ders alınmadığı için Bartın’da 41 madencinin hayatını kaybetti. Ülkemizde iş kazası sayısı her yıl artmaktadır. Madencilik kesimi ölümlü ve yaralanmalı iş kazalarında değerli yer tutmaktadır. SGK bilgilerine nazaran 2021 yılında 1417 çalışanın iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle öldüğü, 511 bin iş kazasının 11 bini kömür ocaklarında yaşandığını görüyoruz.  Tekrar SGK’dan aldığım bilgilere nazaran, 2021 yılında Manisa’da meydana gelen 17 bin 766 iş kazasının 2 bin 359’u kömür ve linyit çıkarılan iş yerlerinde meydana gelmiş.

Görüldüğü üzere kömür ve linyit ocaklarındaki her beş kazadan birisi Soma’da meydana gelmiş. Bu sayılar madencilik kesiminde madenciler için vefat riskinin hala devam ettiğini gösteriyor. Hülasa geçen yıl iş kazalarının değerli bir kısmı maden ocaklarında yaşanmış.”

“ÖZEL MADENLERDE MEVT ORANI 16 KAT FAZLA”

TBMM Sanayi Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Üyesi olan CHP’li Bakırlıoğlu, özel madencilik işletmelerinde iş kazalarının artık vefatla sonuçlandığını ve bunun en büyük sebebinin denetimsizlik olduğunu tabir etti.

CHP’li Bakırlıoğlu hususla ilgili açıklamasına şöyle devam etti: “Özel madenlerde personel vefatları oranının, kamu madenlerinden 16 kat daha fazla olması kontrol eksikliği, kar hırsı ve üretim zorlamasının bir sonucu olduğunu göstermektedir. İş cinayetlerinde ölen emekçilerin çok büyük kısmının sendikasız olması, personel örgütlenmelerinin olmadığı yerlerde iş sıhhati ve güvenliği önlemlerinin gereğince alınmadığını gösteriyor.

Dünyada gelişen madencilik dalında kazalar ve vefatlar en aza indirilirken, ülkemizde artan vefatlar, iş cinayetlerine dönüşmüştür. Türkiye’de madencilik kesiminde 2010-2020 yılları ortasında meydana elen iş kazası sayısı ABD’den 7 kat daha fazla. İş kazalarındaki mevt suratı yani 100 bin personel başına düşen mevt sayısı Türkiye’de 44 iken bu sayı ABD’de 14. İktidarın ‘Bizi kıskanıyorlar’ dedikleri ülkelerdeki sayı bu türlü. Bu nasıl bir kıskançlıktır mana veremedik.”

“İŞÇİLER CAN GÜVENLİĞİ KORKUSU OLMADAN MADENLERE İNMELİ”

Madencilik bölümünde yaşanan problemlerin yalnızca 4 Aralık Dünya Madencilik Günü üzere özel günlerde gündeme gelmemesi gerektiğinin altını çizen CHP’li Bakırlıoğlu son olarak şu sözlere yer verdi: “Yaşanan sorun yalnızca özel günlerde gündeme getireceğimiz bir mevzu değil. Zira ülkemizde bilhassa maden ocaklarında meydana gelen iş cinayetleri her geçen gün artıyor. Bu durum madenlerde tedbirsizliğin, iş sıhhati ve güvenliğinin alınmadığını gösteriyor.

Maden personeli artık ‘Bugünde güneşi görebilecek miyim?’ dehşetiyle yaşamamalı. Ekmeğini taştan çıkartan maden emekçilerimiz artık can güvenliği korkusu olmadan madenlere inmeli. Ülkemizde iş cinayetlerinin son bulmasını, doğal kaynakların, madenlerin ve su kaynaklarının ulusal çıkarlar ve toplum faydasına, ekonomik kriterler ve etrafa hassaslık prensipleri çerçevesinde, en rasyonel ve verimli halde değerlendirilmesini istek ediyoruz.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu