Sağlık

6 saatten az uyuyorsanız dikkat

Paylaş:

Bilimsel araştırmalara nazaran uykusuzluğun hem fizikî hem de zihinsel sıhhate pek çok ziyanı var. Münasebetiyle kâfi, sistemli ve kaliteli uykunun kıymetine vurgu yapan uzmanlar her yetişkinin erken saatlerde yatıp, günde 7-8 saatlik uyku döngüsünü tamamlamasının kural olduğunu vurguluyor. Fakat son yıllarda uyku saatlerinin giderek geç saatlere ötelendiğini belirten ve ‘’Uykusuzluk hem hasta eder hem de ömrü kısaltır” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz bu hususta hayati bilgiler verdi. İşte ihtarları ve tavsiyeleri:

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz

En geç saat kaçta yatakta olmalıyız?

Günde 7-9 saat uyumak yetmez, bu uykuyu hangi saatler ortasında uyuduğunuz da kıymetli. Zira bedeni tamir eden hormonların birden fazla gece saatlerinde salgılanır. Yani mesela gece 03.00 üzere yatıp sabah 11.00’de kalkıyorsanız bu verimsiz bir uyku olacaktır. Birebir halde yanlışsız saatte ancak 7 saatten kısa saat uyumak da benzeri tesire neden olur. Melatonin salgısı gece 21.00 üzere başlayıp, 03.00’e kadar artarak devam eder. Ayrıyeten büyüme hormonu gece 24.00 civarında en yüksek düzeye ulaşır. Bu nedenle sistemli biçimde en geç saat 23.00’te uykuya geçilmiş olması değerlidir. Bu hormonların salınımının sağlanabilmesi açısından ışık olmayan bir ortamda, ses ve gürültüden uzak, dış etkenlere bir ortamda uykuya geçmek kıymetlidir. Öte yandan sabah 06.00’dan itibaren kortizol ve adrenalin salgısı artmaya başlar. Bu saatten sonra uyumak verimli olmaz.

Açlık hormonu ne vakit artar?

Uykusuz kaldığımızda, gereksinim duyduğumuzun iki ya da üç misli daha fazla kalori içeren besinler tüketmeye yöneliriz. Bunun sebebi, uykunun iştahı denetim eden iki hormonu, leptin ve ghrelini etkilemesidir. Derin uyku sırasında leptin dediğimiz tokluk hormonu en yüksek, ghrelin dediğimiz açlık hormonu ise en düşük düzeydedir. Yani düzgün bir gece uykusu tokluk hormonunu artırarak beyninizin daima tok hissetmesini sağlar. 6 saatten kısa vadeli uyku, bel etrafında fazla yağ depolanmasına neden olur. Geceleri ortalama 5 saat uyuduğunu belirten insanlarda, 7-8 saat uyuyanlarla karşılaştırıldığında obezite sıklığı, bilhassa de bel etrafı yağlanması daha fazladır. 7 saatten az uyumak 7-9 saat uyuyanlara nazaran diyabete de yatkınlığı artırır.

BESLENMENİZE DE İTİNA GÖSTERİN

Uykusuzluğa karşı beslenmenize de itina gösterin. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:

Akdeniz diyetini tercih eden yani bol zerzevat, meyve, balık ve tahıl yiyen bireylerin uykusuzluk sorunuyla müsabaka riski yüzde 35 daha düşüktür ve gece uykularının güzel olma ihtimali daha fazladır.

Balık, muz, kuruyemiş tiplerinde yüksek ölçüde melatonin üreten triptofan var. Triptofan içeren yiyecekler ise uykusuzluğa yeterli gelir.

Domates, vişne ve kivi üzere kimi yiyecekler de insanların daha uzun ve rahat uyumasını sağlayan melatonin hususunu içerir.

Yatmadan evvel kaçınılması gereken besinler ise; uyarıcı tesiri olan kafein ve sizi susatarak uykunuzu bozan tuzlu yiyeceklerdir. Ağır yağlı, bol karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler de gece uykusunu bozar.

Tehlikenin farkında mısınız?

Bilimsel araştırmalara nazaran az uyuyan bireylerde obezite, kalp krizi, kanser, unutkanlık, demans (bunama), Alzheimer, yüksek tansiyon, diyabet, felç, dikkat eksikliği ve alerjik sorunlar daha sık görülüyor. Tekrarlayan uyku problemlerinin depresyonla, kronik yorgunlukla ve romatizmal hastalıklarla ilişkili olabileceği de belirtiliyor.

Derin uyku da çok önemli

Beyinde obezite ile ilgisi olan büyüme hormonu salgılanır. Bu hormon çocuklarda kemik ve kas büyümesini uyarırken, erişkinlerde karbonhidratların ve yağların, bilhassa kolestrolün düzenlenmesine yardım eder. Bu halde karın ve kalçada yağ birikimini engelleyip onları bedenden uzaklaştırır. İşte uyurken zayıflamanın sırrı burada! Derin uykuya giremezsek büyüme hormonu salgılayamayız.

Sağlığınız için bunları yapın

■ Daima birebir saatte yatağınıza gidip, tıpkı saatte kalkın.

■ Bir gün çok geç saatte bile uyumuş olsanız, birebir saatte kalkmaya itina gösterin.

■ Yatağınızı yalnızca uyumak için kullanın. Yatak odanızda televizyon, cep telefonu üzere teknolojik aletler bulundurmayın.

■ Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.

■ Uykunuzu kaçırabilecek kafeinli içeceklerden öğle saat 15.00’ten itibaren uzak durun.

■ Her vakit uyuduğunuz yerde uyuyun.

■ Midenizin üzerine yatmaktan vazgeçip, sırt üstü yahut anne karnındaki üzere kıvrılma konumuyla uyumaya çalışın.

■ Uyuyacağınız yerde ışık bulundurmayın, zifiri karanlık olmasını sağlayın.

■ Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına itina gösterin.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu