GüncelGündem

6 Şubat sarsıntısında kaç kişi öldü, neler yaşandı?

Paylaş:

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’nin Kahramanmaraş ve Elbistan ilçelerinde 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki büyük sarsıntı meydana geldi. Bu sarsıntılar, Türkiye ve Suriye’de büyük bir yıkıma neden oldu. 6 Şubat zelzelesi 11 vilayette yıkıma neden oldu. En çok etkilenen vilayetler Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Kilis, Adıyaman, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Şanlıurfa oldu. Yaklaşık 1.5 milyon bina yıkıldı yahut hasar gördü. Sarsıntıdan 13.5 milyon insan etkilendi.

6 ŞUBAT SARSINTISI NEDENİYLE KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

6 Şubat zelzelesi nedeniyle 53 bin 537 kişi öldü, 107 bin 213 kişi de yaralandı.

6 ŞUBAT SARSINTISI KAÇ SANİYE SÜRDÜ

6 Şubat 2023 günü meydana gelen Maraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki birinci zelzele 65 saniye sürdü, Elbistan’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki ikinci sarsıntı ise 45 saniye sürdü.

BÖLGEDE BİR YILDA 45 BİN SARSINTI MEYDANA GELDİ

Geçtiğimiz yıl meydana gelen Maraş merkezli sarsıntının üzerinden tam bir yıl geçti. Geride kalan müddette bölge zelzeleyle yaşamaya devam etti.

Kandilli tarafından yapılan açıklamaya nazaran 6 Şubat 2023 sarsıntılarının akabinde, 4 Şubat 2024 saat 03:00 prestijiyle bölgede toplam 45 bin 756 zelzele meydana geldi. Bölgede meydana gelen sarsıntı sayısı günlük 40-50 ortasında değişti.

ÖLÜME NEDEN OLAN 1759 BİNANIN 975’İ RUHSATSIZ ÇIKTI

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerle ilgili soruşturmalara ait bilgi verdi. Çelikkol, “Vefat olayı gerçekleşen 1759 bina tespit edilmiş olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaları devam etmektedir.

Soruşturmaya mevzu zelzele evraklarından 975 binanın ruhsatsız yapı olduğu tespit edilmiştir” dedi.

6 ŞUBAT MARAŞ ZELZELESİ SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, epremin birinci anından birinci yılına yürütülen çalışmalara ait şu dataları açıkladı:

+ Günlük ortalama 4 milyon şahsa yemek hizmeti verildi. 20 milyon besin kolisi dağıtıldı, yaklaşık 150 bin yardım tırı bölgeye ulaştırıldı.

+ 38 bin 901 bina yıkıldı. 26 bin binada arama-kurtarma faaliyeti yürütüldü.

+ 93 ülkeden takımlar geldi. Çalışmalarda 11 bin 488’i memleketler arası, 35 bin 250’si arama kurtarma ve 142 bini güvenlik çalışanı olmak üzere toplam 650 bin işçi vazife yaptı.

İLK ANDA 3.5 MİLYON KİŞİ BÖLGEYİ TERK ETTİ

+ Çalışmalarda 20 bin araç ve iş makinesi, 141 helikopter, 182 uçak ve 23 gemi görevlendirildi.

+ Bölgeye 1 milyon çadır sevk edildi. 350 çadır kent alanında 645 bin çadır kuruldu ve yaklaşık 2,5 milyon afetzede süreksiz olarak buralarda kaldı.

+ 3 milyon 549 bin afetzede bölgeden tahliye edildi.

+ THY 13 bin 701 seferler 2 milyondan fazla yolcu taşıdı. 712 kargo seferiyle 32 bin 770 ton yardım gereci getirildi.

+ 414 konteyner kentte 215 bin 224 konteyner heyetimi yapıldı. Buralarda 691 bin afetzede konuk edildi.

+ 349 bin haneye 14 milyar 453 milyon lira ‘kira takviye ödemesi’ yapıldı.

41 BİN AİLEYE 100’ER BİN TL VEFAT YARDIMI

+ 1 milyon 979 bin haneye 10 bin lira dayanak ödemesi, 557 bin haneye 15 bin lira taşınma yardımı, 41 bin aile yakınına ise 100’er bin lira vefat yardımı yapıldı.

+ Bölgeye toplam 106 milyar 728 milyon lira kaynak aktarıldı. ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında 128 milyar 949 milyon lira toplandı. Bunun 79 milyar 263 milyon lirası harcandı.

+ 2 milyon 302 bin binada ve 6 milyon 227 bin bağımsız kısımda hasar tespiti yapıldı. 60 bin 421 acil yıkılacak ve yıkık binanın enkazları 68 günde büsbütün kaldırıldı. Ağır hasarlı 200 bin 401 binadan 166 bin 602’sinin enkazı kaldırıldı. Şu ana kadar, hacme nazaran enkaz kaldırma sürecinin yüzde 91’i gerçekleştirildi.

+ 30 milyon evrak 211 günde incelendi. 389 bin konut, 40 bin 658 iş yeri ve 11 bin 531 ahır olmak üzere toplam 441 bin 567 hak sahipliği belirlendi.


6 ŞUBAT ZELZELESİ YENİ MANZARALARI ÇIKTI

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te saat 04.17’de merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.

Çok sayıda bina yerle bir olurken, 9 saat 7 dakika sonra saat 13.24’te bu sefer merkez üssü Elbistan olan 7.6 büyüklüğünde bir sarsıntı yaşandı. Resmi sayılara nazaran 53 bin 237 kişinin hayatını yitirdiği, 107 bin 213 kişinin de yaralandığı zelzelelerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta o geceye ilişkin yeni imgeler ortaya çıktı.

IŞIK PATLAMALARI KAMERADA

Görüntülerde, yüksek katlı binaların yerle bir olması ile yıkım sonrası oluşan toz bulutları yer aldı. Manzaralarda ayrıyeten insanları panik anları, araçları ile kenti terk etmeleri kameralara yansıdı.

Depremin başlaması ile oluşan ışık patlamaları da kameralar tarafından kaydedildi. Kentin hakim zirvelerinde kameraya yansıyan imgelerde; zelzeleyle ile ışık patlamaları ve elektrik kesintisi görüldü.

EBRAR SİTESİLERİ’NİN YIKILMA ANI

Depremin simgelerinden olup, 1400 kişinin hayatını kaybettiği Ebrar Siteleri’nin yıkılma anı da kameralarca kaydedildi. Manzaralarda; evvel D Blok, akabinde da karşısında C Blok ile öbür bloklar yıkılarak etrafı toz bulutu kapladı. Toz bulutunun dağılması ile ortaya çıkan enkaz, zelzelenin yıkıcılığını da gözler önüne serdi.

25 SANİYE FARKLA HAYATTA KALDI

Diğer bir imaj de Azerbaycan Bulvarı’nda kaydedildi. Marketteki bir kişi, zelzele başladıktan 7 saniye sonra kendisini dışarı attı. İmgelerin devamında marketin bulunduğu bina, 25 saniye sonra yerle bir oldu.

Başka imajlarda de özel halk otobüsü ile TIR’ın sallanması, akabinde TIR sürücüsünün araçtan inip, kaçması yer aldı. Manzaralarda ayrıyeten birinci sarsıntıdan 11 dakika sonra, saat 04.28’de yaşanan artçı ve depremzedelerin bu sırada aydınlatma direğine tutunması yer aldı.

6 ŞUBAT SARSINTISININ MADDİ HASARI AÇIKLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Sarsıntı Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurasının Sonuç Bildirgesi’ni kamuoyuyla paylaştı.

Mehmet Özhaseki, “6 Şubat sarsıntılarında 100 milyar doların üzerinde bir hasar ile karşı karşıyayız. Türkiye bir zelzele ülkesi. Tek deva kentsel dönüşüm” dedi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu