AktüelGüncelGündemTürkiye

75 yaşındaki kadın: Keşke zam yapmasalardı

Paylaş:

75 yaşındaki kadın: Keşke zam yapmasalardı

Asgari ücretin 5 bin 500 liraya, emekli maaşının ise 3 bin 500 liraya yükseltilmesi hayat pahalılığı sebebiyle ekonomik dar boğazın içinde olan vatandaşı memnun etmedi. CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av .Yalçın Arcak ile birlikte pazaryerini ziyaret ederek hem esnafın hem de vatandaşın ekonomik sıkıntıyla ilgili şikayetlerini dinledi.

CHP’lileri karşısında gören pazarcı esnafı artan girdi maliyetleri sebebiyle artık tezgah açacak güçlerinin kalmadığını belirtirken, vatandaş ise fiyatların yüksekliğinden dert yandı.

“ARTIK TEZGAH AÇACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

CHP’lilerin “İşler nasıl?” sorusuna cevap veren ve 40 yıldır pazarcılık yaptığını belirten bir esnaf, son bir yıldır tezgah açmaktan korktuklarını ifade etti.

Her gün tezgahını zararla açtığını ifade eden esnaf isyanını şu şekilde dile getirdi: “Son bir yıldır tezgah açmaya korkar hale geldik. Çünkü her gün zarar. Artık tezgahı açmak dahi istemiyoruz. Özellikle mazot fiyatları belimizi büküyor, devamlı müşterilerimiz olmasa artık pazar tezgahını açmayacağız. Çünkü dayanacak gücümüz kalmadı. Asgari ücrete, emekliye zam yapılsa ne olur ki vatandaşın alım gücü hala düşük.”

Halkın alım gücünün, kendilerinin ise tezgah açacak güçlerinin kalmadığını ifade eden bir başka pazarcı esnafı ise yaşadığı sıkıntısını şöyle ifade etti:

“Tarlaya ilaç atamıyoruz, gübre atamıyoruz. Çünkü maliyetler 5-6 katına çıktı. Geçen sene 150 liraya aldığım gübrenin çuvalı bu sene 750 lira olmuş. Bu sene tarlama gübre atamadım. Geçen seni 100 lirayla mazotla tarlamı sürebiliyorken, bu yıl 100 lirayla bir metrekare yeri bile süremiyorsun. Satış deseniz onu da ancak 1 lira karla satıyoruz. Geçen sene 30 liraya aldığım poşeti şimdi 120 liraya alıyorum. 120 kilo satış yapacağım ki poşetin parasını karşılıyayım. Zaten halkın alım gücü kalmadı. Biz artık bu işin içinden çıkamıyoruz”

“KAŞIKLA YAPTIKLARI ZAMMI KEPÇEYLE GERİ ALIYORLAR”

Pazar yerine alışverişe gelen 75 yaşındaki emekli bir kadın ise bu yıl kadar zor bir dönem geçirmediğini, hayat pahalılığının önüne geçilmediği takdirde emeklinin maaşının 3 bin 500 liraya yükseltilmesinin bir faydasının olmayacağını ifade etti.

Emekliye yapılan zamdan çok fiyatların düşürülmesi gerektiğini dile getiren emekli vatandaş şu ifadelere yer verdi:

“Geçen sene azda olsa 20-30 lira ile yine bir şeyler alabiliyorduk. Bu yıl hiçbir şey alamıyorsun. İki saat boyunca pazar yerini gezdim elimdeki poşetin yarısını dile dolduramadım. Emekli insanlarız. Şimdi emekliye, asgari ücrete zam yaptık diyorlar. Ama bu zammın arkasından başka şeylere zam yapıyorlar. Kaşıkla yaptıkları zammı bizden kepçe ile geri alıyorlar. Keşke zam yapmasalardı da bu fiyatları düşürselerdi. Hayat pahalılığının önüne geçselerdi.”

“BİR ÜLKE ÜRETİM YAPMAZSA ÇÖKER”

Yaklaşık 2 saat süren pazar çalışması sonrası açıklamalarda bulunan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, asgari ücrete ve emekliye yapılan zamların mutfaktaki ve vatandaşın cebindeki yangını söndürmediğini ifade ederek, iktidarı eleştirdi.

CHP Manisa İl Başkanı Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Pazar yeri ziyaretimizde gördük ki ne asgari ücrete ne de emekli maaşına yapılan zam ekonomik krizin yarattığı yangına söndürememiş. Vatandaşımız ve esnafımız yapılan zamdan beklediği umudu bulamamış. Çünkü onlar da biliyorlar ki AKP iktidarı çay kaşığının ucu ile veriyorsa kepçe ile geri alacak. Buradan bir kez daha söylüyoruz vatandaşın alım gücünü artırmak zorundasınız. Bunu da ancak üretime, çiftçiye, üreticiye destek olarak yapabiliriz. Bir ülke eğer üretmezse, üretim yapmazsa çöker. Ama AKP iktidarı tercihini her zamanki gibi beşli çetelerden yana kullanıyor, onlara destek oluyor. Vatandaşın, esnafı, çiftçinin, emeklinin, emekçinin sıkıntısı hiçbir zaman akıllarında değil. Artık bulundukları makamlara halkın oylarıyla geldiklerini unutmuşlar. Ama şunu bilsinler ki onları iktidar yapan halk, kendisini unutanları da sandıkta unutmasını çok iyi bilir.”

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu