Üstte yer kalmadı yerin altına imar izni verildi

Hem turistik açıdan hem de merkezi açıdan önemli bir bölge olan Dolmabahçe ve Ortaköy arasındaki alan için yapılan 1/5 ölçekli imar planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde (İBB) oy çokluğuyla kabul edildi.

Plan kapsamında Boğaz boyunca uzanan ve kat yükseklikleri sınırlı olan binalarda yerin iki kat altına kadar inilmesine onay verildi.

İmar planı; yer altına otel, özel okul, hastane ve özel sosyal kültürel tesis binalarının birinci ve ikinci bodrum katlarında konferans salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, ameliyathane, morg, yoğun bakım ünitesi, balo salonu, mescit, yüzme havuzu, kütüphane, teknik odalar gibi birçok yapının inşasına izin veriyor.

İBB, turizmin geliştirilmesini gerekçe göstererek 15 Mayıs 2015 tarihinde turizm tesislerindeki bodrum katları inşaat alanına dahil edilmemesi yönünde karar almış, bu uygulama ‘gizli imar affı’ olarak yorumlanmıştı.

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban olumsuz yönde oy kullandı. Planı neden onaylamadığını da şu şekilde dile getirdi: “Özellikle Boğaz hattında turizm ve sağlık yatırımı da olsa oradaki yoğunlaşmaya olumsuz katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Eğer turizm tesisi yeniden yapılacaksa iki kat ilave bir tabloyla karşı karşıya kalınacak aynı zamanda yoğunlaşma getirecek. Bunun Boğaz hattında olduğunu düşünürsek bu tür yoğunlaşmayı çok uygun bulmuyoruz.”

Kaynak: diken.com.tr

ilgili haberler