Ekonomi

AB doğalgaza süreksiz müddetliğine tavan fiyat getirmeyi planlıyor

Paylaş:

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen doğalgaza süreksiz olarak tavan fiyat uygulanması üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Gazın elektrik üzerindeki enflasyonist tesirini Avrupa’nın her yerinde sınırlamamız gerekiyor” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, yeni bir fiyat endeksi geliştirilinceye kadar doğalgaza süreksiz olarak tavan fiyat uygulanması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Von der Leyen, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konseyinde “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandırması” başlıklı oturumda konuştu.

Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullandığını belirten von der Leyen, “Savaş, ekonomik ve toplumsal ıstıraplara neden oluyor. Tek pazarımızda vatandaşlarımıza ve iktisada ağır bir yük bindiriyor. Bilhassa artan güç maliyetleri, vatandaşların satın alma gücünün azalmasına ve şirketlerin rekabet gücünün kaybolmasına yol açıyor” diye konuştu.

Von der Leyen, AB ülkelerin gaz tüketimlerini yüzde 10 azalttığını, Rusya’dan boru sınırıyla gelen gazın yüzde 40’tan yüzde 7,5’e indiğini, bu farkın ise sağlam tedarikçilerden sağlanan gaz ile telafi edildiğini anlattı.

GAZ DEPOLARI YÜZDE 90 DOLU

“AB gaz depolarının doluluk oranı yüzde 90 düzeyinde bulunuyor” diyen von der Leyen, tasarruf ve depolama göz önüne alındığında bu kışı atlatmak için ellerinde gereğince imkan olduğunu söyledi.

Von der Leyen, AB üyesi ülke önderlerinin bu hafta Prag’da bir ortaya geleceklerini anımsatarak, önderlere bir yol haritası sunacağını belirtti.

Yol haritasının gaz ithalatına ödenen fiyatı düşürmek için Norveç üzere sağlam ortaklarla müzakereleri hızlandırmayı içereceğini anlatan von der Leyen, “AB olarak önemli bir pazar gücümüz var. Tedarikçilerimizin birçok bizimle her iki taraf için de yararlı olan muahedeler yapmak istiyor” dedi.

Von der Leyen, üye ülkelerin ortak gaz alımlarını sağlayan güç platformunu da güçlendireceklerine işaret ederek, bunun ortak yarar sağlayacağını anlattı.

Gaz fiyatları konusunda von der Leyen, “Yüksek gaz fiyatları elektrik fiyatlarını artırıyor. Gazın elektrik üzerindeki enflasyonist tesirini Avrupa’nın her yerinde sınırlamamız gerekiyor. Bu nedenle, elektrik üretmek için kullanılan gaza tava fiyat konusunu tartışmaya hazırız” tabirini kullandı.

Von der Leyen, elektrik piyasasında yapısal bir ıslahata muhtaçlık duyulduğunu da vurguladı. Gaz fiyatlarını düşürmek, Rusya’nın fiyat manipülasyonunun tesirini sınırlamak ve piyasadaki oynaklığı azaltmak için üye ülkelerle birlikte çalışacaklarını lisana getiren von der Leyen, gaza tavan fiyatın arz güvenliği açısından sakıncaları olabileceğine işaret etti.

Von der Leyen, bugün çok sayıda AB ülkesinin gaza tavan fiyat getirilmesini istediğini hatırlatarak, “Gaz fiyatlarında üst hudut arz güvenliğini sağlamak için uygun biçimde tasarlanmalı ve süreksiz olmalıdır” dedi.

TTF GAZ PAZARINI TEMSİL ETMİYOR

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de fiyatların belirlendiğini anımsatan von der Leyen, “TTF, bugün daha fazla LNG içeren pazarımızı temsil etmiyor” tabirini kullandı.

Von der Leyen, “Gaza tavan fiyat, piyasanın daha düzgün işlemesini sağlayan yeni bir AB fiyat endeksi geliştirilinceye kadar süreksiz bir tahlildir. Komite bu hususta çalışmalara başladı” diye konuştu.

AB ülkelerinin birlik ve dayanışma içinde harekete etmesinin ehemmiyetini vurgulayan von der Leyen, iktisadın temellerini ve bilhassa Tek Pazarı müdafaaları gerektiğini söyledi. Von der Leyen, ortak bir tahlil olmadan, parçalanma riskiyle karşı karşıya kalacaklarına dikkati çekti.

AB’nin 2030’a kadar güç arz güvenliğini artırmak ve Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için hazırladığı “REPowerEU” isimli planını anımsatan von der Leyen, bunun boru sınırları, orta irtibatlar yahut yenilenebilir kaynaklar üzere altyapıya yatırım yapılmasını sağlayacağını tabir etti.

Von der Leyen, RePowerEU planına ek fon sağlanması gerektiğini belirterek, “Bu sayede bütün Avrupa ülkeleri gerekli yatırımları hızlandırabilir” dedi.

KUZEY AKIM SIZINTILARI

Kuzey Akım boru çizgilerindeki sızıntı konusuna da değinen von der Leyen, “Kuzey Akım boru çizgilerine yönelik sabotaj hareketleri, güç altyapımızın ne kadar savunmasız olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa’nın kritik altyapısını muhafazası gerektiğini vurgulayarak, bunun için bir plan sunacaklarını söyledi. Kritik altyapının zayıf noktalarını tespit etmek gerektiğini anımsatan von Der Leyen, “Altyapımıza yönelik gerilim testi yapmamız gerekiyor” tabirini kullandı.

Von der Leyen, kritik mevzularda NATO ve ABD üzere değerli ortaklarla iş birliğini güçlendireceklerini lisana getirerek, “Olası tehditleri tespit etmek için uydu nezaret kapasitemizi en güzel biçimde kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu