DünyaGüncelGündem

ABD, Türkiye ve Irak arasında arabulucu mu?

Paylaş:

Musul Operasyonu’nun başlamasıyla birlikte tüm gözler savaş sahasına çevrildi. Şu anda IŞİD’in ne kadar direnebileceği; hangi bölgelerde çatışmanın şiddetlendiği; hangi köy ve kasabaların kontrol altına alındığı ön plana çıkıyor. Fakat operasyonun uzun vadeli sonuçlarını dikkate alan karar vericiler Musul’dan sonra ortaya çıkabilecek gerginlikleri önlemek için çaba göstermeye başladılar. Bu çerçevede ABD Savunma Bakanı Ashton Carter cuma günü Ankara’yı ziyaret etti. Carter’ın Ankara’dan sonra Bağdat’a “sürpriz” bir ziyarette bulunması ise bir çeşit ikna turu içinde olduğunun en önemli işareti olarak kabul edilebilir.

Irak ile Türkiye arasında söz düellosu

Türkiye ile Irak arasındaki karşılıklı söz düellosu yumuşama eğilimi göstermiyor. Türkiye’nin Musul Operasyonu’na katılma konusundaki ısrarına önce Irak Başbakanı Haydar El İbadi daha sonra Irak hükümetindeki bazı bakanlar ve şu anda hem askeri hem de siyasi olarak en etkin güç olarak kabul edilen milis liderleri son derece sert yanıtlarla karşılık verdiler. Başlangıçta Başika’daki eğitim kampı üzerinden başlayan tartışma, bir süre sonra işgal suçlaması ya da silahlı çatışma tehdidine kadar dönüştü.

İki ülke arasındaki gerilimin azalması için geçen hafta önce Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlığında bir heyet Bağdat’ı ziyaret etse de görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmadığı görüldü. Fakat temasın kesilmemesi için Bağdat’tan bir heyetin de Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı. Tam da bu süreçte Irak hükümeti Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen eski Musul Valisi Ethil Nuceyfi hakkında “yabancı ülkeyle iletişime geçerek casusluk yapmak” suçundan hakkında yakalama kararı çıkarttı. Bu durum, Türkiye ile Irak arasında 2011 sonunda yaşanan Tarık Haşimi krizine benzer bir biçimde bir kriz çıkacağı beklentisini güçlendirdi.

ABD’nin tutumunda bir değişiklik var mı?

Amerikan tarafını harekete geçiren neden karşılıklı sert sözlerin ötesinde bir endişeden kaynaklıyor olabilir. Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ABD’nin tepkisini göze alarak yerel müttefikleriyle bir harekât başlatması Irak’ta da benzer bir sürprizin olabileceği beklentisini doğuruyor. Türkiye’nin bu olası hamlesine Irak hükümetinin yanıt vermemesi ya da verememesi ABD’yi Irak politikasında çözülmesi çok güç bir ikileme sokabilir. ABD’yi harekete geçiren en önemli neden bu olasılık gibi görünüyor.

ABD, Musul Operasyonu’nda Türkiye’nin doğrudan yer alması konusunda son 1 yıldır çekinceli davranıyor. Başika Kampı’nın kamuoyu tarafından bilinir hale gelmesinden kısa bir süre sonra verdiği tepkiyle aslında Türkiye’ye ‘Başika konusunda yanında değilim’ mesajı vermeye başlamıştı. Ancak Musul operasyonu tarihi yaklaştıkça Türkiye ile ABD arasındaki fikir ayrılığı iyice su yüzüne çıktı. Her ne kadar iki ülke arasında Musul bir kriz yaratmış olmasa da işbirliği alanının çok da dar olduğu görülüyordu.

Buna rağmen ABD’nin tavrında büyük bir değişiklik olmamasına rağmen söyleminde yumuşama olduğu söylenebilir. 10 gün kadar önce ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama “Musul’a düzenlenecek operasyona kimlerin katılacağına Bağdat’ın karar vereceği” ve ” Türkiye’nin Irak’taki uluslararası koalisyonun bir parçası olmadığı” yönündeydi.

Fakat ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın son ziyaretinde bu söylemin yumuşadığı görülüyor. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşen Carter’in görüşmelerinin Musul Operasyonu merkezli olduğu çok açıktı. Carter, Türkiye’nin Irak’ta rol oynaması konusunda ilkesel bir anlaşmanın olduğunu fakat uygulamalar üzerinde bir anlaşmanın bulunmadığını söyledi. Türkiye’nin Musul Operasyonu konusundaki meşru güvenlik endişelerini anladığını dile getirdi. Ancak, son kararın Iraklılarda olduğunu da belirten Carter Ankara’dan Bağdat’ta geçti.

Bağdat ikna olmuyor

Carter’ın açıklamasının hemen ertesinde adı verilmeyen bir Iraklı yetkili bir anlaşma bulunmadığını ve Türkiye’nin Musul’da bir rolü olmayacağını söyledi. Carter’ın Irak Başbakanı İbadi ile yaptığı toplantıdan sonra yapılan açıklamalar da Irak’ın tavrında bir değişiklik olmadığını gösteriyor. İbadi’nin sözlerinde bir yumuşama seziliyor. Ancak Irak siyasetindeki gerilim ya da hükümetin attığı adımlarda bir değişiklik yok. Bu nedenle Carter’ın girişimi geçici bir süre için söylem düzeyinde bir yumuşamanın ötesinde işe yarayacak gibi görünmüyor. Ancak bu Türkiye’nin Musul Operasyonu’na katılmaktan vazgeçeceği olarak yorumlanmamalı. Tersine, dün IŞİD’in Kerkük’te gerçekleştirdiği saldırı Türk kamuoyunun dikkatinin Musul’a ek olarak Kerkük’e de yönelmesine neden oldu. Kerkük’te PKK’nın fotoğraflarının basına yansıması Türkiye’de tepki yaratırken, Irak konusundaki hassasiyeti daha da körükleyebilir.

Carter’ın girişimi belki de krizden önceki son çıkış noktasıydı. Eğer kamuoyuna yansıyanın ötesinde özel bir anlaşma yoksa Türkiye ve Irak hükümetinin önümüzdeki günlerde çok daha keskin restleşmelere yönelmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

©Deutsche Welle

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu