GüncelGündem

ABD’de başlayıp dünyaya yayılan öğrenci protestoları Filistin’e desteği gösteriyor

Paylaş:

ANKARA (AA) – ABD’deki üniversitelerin birçoğunda, yönetimlerin talebiyle polisin müdahale ettiği protestolarda şimdiye kadar 2 bin 500’den fazla kişi gözaltına alındı.

Dünyanın dört bir yanındaki üniversite öğrencileri, Columbia Üniversitesinde başlayan gösterilere destek vermek ve İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etmek amacıyla kampüslerinde toplanıyor.

Özellikle Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde polisin sert müdahalelerine rağmen gösteriler devam ediyor.

ABD’nin Ohio eyaletinde protestocular ağır suç cezası alabilir

Ohio Başsavcısı Dave Yost, Ohio’daki üniversite yöneticilerine, gösteriye katılan öğrencileri, ağır suç cezası alma olasılıklarına dair uyarmalarını tavsiye etti.

Yost, ırkçı Ku Klux Klan (KKK) örgütünün faaliyetlerini önlemek için yürürlüğe giren yasaya göre, yüzlerini gizleyip bir araya gelen vatandaşların ağır suç cezasına çarptırılabileceğini hatırlattı.

ABD Kongre üyelerinden, polis baskınına uğrayan üniversite öğrencilerine destek

ABD Kongre üyeleri Rashida Tlaib ve Cori Bush, Filistin’e destek için kurdukları çadır kamp polis baskınına uğrayan George Washington Üniversitesi (GWU) öğrenci temsilcilerini kabul etti. Kongre üyeleri, öğrencilerin ifade özgürlüğü hakkının, İsrail’e yönelik eleştirileri susturmak adına gasbedildiğini vurguladı.

Öğrencilerin barışçıl şekilde ifade özgürlüğü hakkını kullanırken Washington polisi tarafından gece 03.30’da dağıtılmalarını “vahşi” olarak tanımlayan Tlaib, “Bu durum, İsrail hükümetinin Filistinlilere yönelik soykırımına üniversitelerin suç ortaklığı yapmasını protesto etmek isteyen öğrencilerin anayasal ifade özgürlüğü haklarını bastırma girişimidir.” dedi.

Pennsylvania Üniversitesi

Yerel basında yer alan haberlere göre, ABD’nin Philadelphia eyaletindeki Pennsylvania Üniversitesi kampüsünün merkezindeki College Green yakınlarında oluşturulan Gazze Dayanışma Kampı’nda Filistin’e destek gösterileri sürüyor.

Kamp alanını genişleten göstericiler, İsrail’e yönelik yatırımların durdurulması için sloganlar atarak yürüyüş düzenledi.

Polisin müdahale etmesinin ardından slogan atmaya ara veren göstericiler, kampüste Filistin yapımı filmler izledi.

İngiltere

Oxford Üniversitesinde, İsrail’in saldırını protesto eden öğrenciler, kurdukları kamptan çıkarak Filistin’e destek için Sheldonian Tiyatrosu önünde bir saatlik yürüyüş düzenledi.

Telegraph’a konuşan, gösterilere katılan öğrencilerden Kendall Gardner, “Herkesin özgürlüğünü savunan bir Yahudi olarak, öğrenciler tarafından kullanılan sloganlar beni umutlandırıyor. Bu sloganlar, kimsenin işgal veya apartheid altında yaşamadığı daha iyi bir dünyaya olan isteğimizi yansıtıyor.” diye konuştu.

Oxford fakülte üyeleri ve çalışanlarının 303’ü, Filistin’e destek için kurulan kampı destekleyen açıklamayı imzaladı.

Cambridge Üniversitesi Rektör Yardımcısı Deborah Prentice, King’s College’da kurulan Filistin’e destek kampının kaldırılmayacağını ve üniversitenin, insanların ifade özgürlüğü ve protesto haklarını desteklemekte kararlı olduğunu açıkladı.

Avusturya

Avusturya’daki Viyana Üniversitesinde 3 gündür süren Filistin’e destek gösterisine polis müdahale etti.

Altes AKH Kampüsü’nde üniversite öğrencilerinin çadır kurarak sürdürdüğü barışçıl gösteri, gece polisin düzenlediği baskınla dağıtıldı ve 3 gösterici gözaltına alındı.

Hollanda

Hollanda’da Amsterdam ve Utrecht üniversitelerinde başlayan eylemlere, polis sert müdahalede bulundu.

Göstericilerin kamp kurduğu Amsterdam Üniversitesine ait Binnengasthuis binasına müdahale eden polis, 32 kişiyi gözaltına alarak, buraya giden tüm yolları araç trafiğine ve yayalara kapattı.

Binanın tamamen boşaltılmasının ardından eyleme ve gözaltına alınanlara destek vermek üzere Binnengasthuis binasına gelmeye çalışan yüzlerce göstericiye polis müdahale ederek izin vermedi.

Almanya’da öğretim üyeleri, Filistin’i destekleyen öğrencilere yönelik şiddeti eleştirdi

Berlin’deki Hür Üniversitesinde dün kurulan Filistin’e destek kampının polis tarafından boşaltılmasının ardından, internet üzerinden yayımlanan ve 200’ün üzerinde öğretim üyesinin imzaladığı açık mektupta, “Kamptaki somut taleplere katılıp katılmadığımızdan bağımsız olarak öğrencilerimizin yanında duruyor ve onların barışçıl protesto hakkını savunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Bu protestoların üniversiteye ait alanlarda da yapılabileceği vurgulanan mektupta, toplanma ve ifade özgürlüğünün, özellikle üniversitelerde de korunması gereken temel demokratik hak olduğu belirtildi.

Mektupta, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin bombalanacağının duyurulması ve Gazze’de giderek kötüleşen insani kriz göz önünde bulundurulduğunda, öğrencilerin endişelerinin, protestocuların belirli taleplerini paylaşmayan veya eylem biçimini uygun bulmayanlar tarafından da anlaşılması gerektiği ifade edildi.

İspanya

İspanya’da da Filistin’e destek vermek için hafta başından bu yana öğrencilerin kampüste kamp kurduğu Barcelona Üniversitesinin senatosu, rektör başkanlığında toplandı.

Dekanlar ile her fakülteden temsil edilen öğretim üyelerinin yer aldığı Senato, İsrail’in Gazze’deki soykırımını kınayarak, bu ülke ile akademik ilişkileri kesme yönünde bir önergeyi üniversite yönetim kuruluna sundu.

İtalya

İtalya’nın başkenti Roma’da, köklü yüksek eğitim kurumlarından Sapienza Üniversitesinde, Filistin’e destek için bir araya gelen öğrenciler, rektörlük yakınındaki yeşil alanda 30 çadır kurdu.

Çadırların etrafına çok sayıda Filistin bayrağı ve “Filistin’de soykırım dursun” yazılı pankartlar asıldı.

Belçika

Belçika’daki Brüksel Özgür Üniversitesi, iki İsrailli kurumun da katıldığı “yapay zeka” konulu Avrupa Birliği (AB) projesinden ayrılma kararı aldığını duyurdu.

Açıklamada, kararın, projenin finansmanını sağlayan AB Komisyonuna bildirileceği ifade edildi.

Asya-Pasifik’teki üniversitelerde gösteriler sürüyor

Avustralya’daki Queensland Üniversitesinin St. Lucia’daki kampüsünde de Filistin’e destek gösterisi düzenlendi.

Göstericiler, kampüsteki binalardan birinin koridorlarında Filistin bayrağı taşıyarak sloganlar attı.

Öte yandan, muhalefetteki Liberal Partinin eğitimden sorumlu yetkilisi Sarah Henderson, Sky News Australia’ya yaptığı açıklamada, “eğitim yerlerinde olanların kabul edilemez bir hal aldığını” savundu.

Japonya’daki Tokyo Üniversitesinin Komaba kampüsünde bazı öğrenciler, Filistin halkına destek vermek için çadır kurdu.

Güney Koreli sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya paylaşımlarına göre, Seul ve Yonsei üniversitelerinde Filistin’e destek için yürüyüş düzenlendi ve bazı göstericiler çadır kurdu.

Bangladeş’in başkenti Dakka’da öğrenciler, ABD Büyükelçiliği yakınlarında bir araya gelerek Filistin’e destek gösterisi düzenledi. Göstericiler, “Soykırımı durdurun” ve “Özgür Filistin” sloganları atarak, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına dikkat çekilmesi çağrısında bulundu.

Endonezya’da 172 Muhammediye Okulundan öğrenci ve çalışanlar da 7 Mayıs’ta “Özgür Filistin” sloganları eşliğinde yürüyüş düzenlemişti.

Muhabir: Aynur Şeyma Asan,Irmak Akcan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu