Ekonomi

ABD’de sakinlik beklentileri yüksek

Paylaş:

Ekonomistler bu yıl ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla çaba nedeniyle faiz artırması yüzünden ekonomik bir gerileme öngörüyor.

Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, yüksek faizli kredilerin kurumsal yatırım, işe alma ve tüketici harcamaları üzerinde olumsuz tesir yaratacağı, ikinci çeyreğe kadar gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) daralma yaşanacağı görüşünde. Kimi ekonomistler ise iktisattaki hasarın daha hafif olacağını öngörüyor.

Bloomberg’in aralıkta yaptığı ve 38 ekonomistin katıldığı anketin sonuçlarına nazaran resesyon mümkünlüğünün yüzde 70 olduğu belirtildi. Medyan iddialar, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 0,7’lik düşüş öngörürken 2023’te GSYH’nin ortalama yüzde 0,3 düşebileceğini gösterdi.

KRİTİK DATA BEKLENİYOR

Yarın açıklanacak 2022 dördüncü çeyrek GSYİH sayıları da iktisadın ana motoru olan tüketici harcamalarının büyük ölçüde dirençli kaldığını lakin şirketlerin zorda olduğunu göstererek tabloyu daha da karmaşık hale getirebilir.

Resesyon pek çok ülke için ‘GSYİH’de iki çeyrek arka arda daralma görülmesi’ olarak tanımlansa ABD bu değerlendirmeye katılmıyor. Lakin resesyonun kabullenilmesi Wall Street’in bu durumu geniş çapta tescil etmesiyle gelebilir.

VERİLER KARIŞIK SİNYAL VERİYOR

Öte yandan işten çıkarmalar kelam konusu olsa da ABD işgücü piyasasının genel gücü ekonomistleri şaşırtmaya devam ediyor. Tekrar de iktisadın öbür yerlerinde çatlaklar kendini gösteriyor. Aralık ayında perakende satışlar son bir yılın en büyük düşüşünü kaydederken imalat faaliyetine ait göstergeler, 2022’nin son çeyreğinde daraldı.

Önemli sakinlik göstergelerinden biri de getiri eğrisinin bilakis dönmesi. Kısa vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin uzun vadeli tahvillerin getirilerinin üzerine çıkması ekonomistler tarafından sakinlik işareti olarak yorumlanıyor. Bu durum daha evvel 1970’lerde yaşanmış ve sonrasında iktisat resesyona girmişti.

‘RESESYONDAN KORKUYORUM’

ING’nin baş memleketler arası ekonomisti James Knightley, “Veriler birkaç aydır genel olarak negatife dönüyor. Bu, işlerin daha da berbata gideceğini gösteriyor. Bu yüzden resesyondan çok korkuyorum” dedi.

Araştırma kuruluşu Conference Board’un anket yaptığı  ABD CEO’ları da bu yıl bir sakinlik beklediklerini açıkladı. Bank of America CEO’su Brian Moynihan hafif bir sakinlik beklerken Goldman Sachs CEO’su David Solomon da bu yıl bir sakinlik mümkünlüğü olduğunu söyledi. ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase ise muhtemel kayıplara hazırlık için 1 milyar dolardan fazla para ayırdı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu